Úřad vlády neuspěl ve sporu s finanční správou o půl miliardy Kč

07.12.2018 21:30 | Zprávy

Úřad vlády neuspěl ve sporu s finanční správou o přibližně 551 milionů korun, které musel odvést do státní kasy kvůli porušení rozpočtové kázně. Žalobu odmítl Nejvyšší správní soud (NSS). Pochybení spočívalo v tom, že úřad bez výběrového řízení zadal společnosti Promopro zakázku na zajištění audiovizuálního vybavení pro akce konané v rámci českého předsednictví v EU v první polovině roku 2009.

Úřad vlády neuspěl ve sporu s finanční správou o půl miliardy Kč
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

NSS v rozhodnutí, na které upozornil server Aktuálně.cz, uvedl, že není úlohou justice rozhodovat o řešení interních problémů či konfliktů uvnitř moci výkonné. Zvláště to prý platí v situaci, kdy jednou ze stran je servisní organizace vlády a druhou pak orgány finanční správy.

„Je evidentní, že tento typ konfliktů je efektivnější řešit právě v rámci moci výkonné, případně včetně řešení na úrovni jejího vrcholného orgánu – vlády České republiky,“ stojí v odůvodnění dostupném v soudní databázi.

Úřad vlády v roce 2014 podal žalobu proti definitivnímu rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství o odvodu do státního rozpočtu. Městský soud v Praze ji zamítl. Úřad vlády sepsal ještě kasační stížnost, na jejímž základě sice NSS zrušil rozhodnutí městského soudu, ale jen proto, aby sám žalobu odmítl. Justice ji prý vůbec neměla řešit.

„V projednávaném případě stát (ani stěžovatel sám jako organizační složka státu) na žádných právech zkrácen nebyl. A do práv kohokoli jiného rozhodnutí žalovaného zasáhnout nemohlo s ohledem na to, jak jsou vymezeni účastníci řízení,“ napsali soudci nevyšší správní instance.

Úřad vlády v minulosti ve snaze vyhnout se odvodu argumentoval například tím, že sám byl poškozený v trestní kauze Promopro. Poukazoval také na to, že za správní delikt již byl sankcionován Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, který mu uložil pokutu 1,2 milionu korun.

Firma Promopro zajišťovala během českého předsednictví EU v roce 2009 dodávky audiovizuální techniky na konference, zakázku získala v roce 2008 bez výběrového řízení. Policie se začala případem zabývat v roce 2011. Podle jejího zjištění byla smlouva nastavena tak, že si Promopro mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny, a zakázka pak byla předražena o 388 milionů korun.

Celkem justice v kauze Promopro potrestala devět podnikatelů. Nejpřísnější tresty dostali někdejší šéf Promopra Jaroslav Veselý a jednatel hlavní subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa. Oba si mají odpykat devět let vězení. Případ ještě řeší Nejvyšší soud.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …