Ústavní právník Gerloch: Nemyslím, že by prezident měl být oslaben

11.09.2018 13:33 | Zprávy

Pravomoce přímo voleného prezidenta by neměly být v otázce jmenování a odvolávání členů vlády oslabeny, míní ústavní právník a nezávislý kandidát do Senátu Aleš Gerloch. Řekl to dnes novinářům při zahájení své volební kampaně, v níž usiluje o hlasy voličů v Praze 12, píše ČTK.

Ústavní právník Gerloch: Nemyslím, že by prezident měl být oslaben
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Aleš Gerloch

„Nemyslím, že by prezident měl být oslaben. Myslím, že za jistých okolností může prezident odmítnout," uvedl Gerloch. Jako příklad uvedl případy, kdy by byl kandidát na ministra ve střetu zájmů nebo by byl jmenován proti vůli většiny Sněmovny. Podle Gerlocha je ústava vyvážená v rozdělení dělby mocí a každá její změna by měla být důkladně promyšlená.

Gerloch by posílil Senát v oblasti přijímání zákonů tak, aby nebyly přijímány neuvážené změny zákonů. Senátoři kvůli tomu usilují už nyní o prodloužení měsíční lhůty, kterou mají na projednávání zákonů, na dvojnásobek.

Právě případným změnám v ústavním pořádku by se chtěl Gerloch jako senátor věnovat. Sám usiluje o ústavní zakotvení českého národa a českého jazyka. „V Listině základních práv a svobod je obsažena ochrana národnostních a etnických menšin, ale v samotné ústavě není zakotvený státotvorný národ, vůči kterému se v Česku dlouhodobě působící menšiny vytvářejí," uvedl. „V globalizujícím se světě bychom neměli zapomenout na naši národní identitu," poznamenal Gerloch s tím, že to není projev nacionalismu, ale vlastenectví.

Gerloch by chtěl pomoci také obvodu, kde kandiduje, s řešením dopravních problémů a obnovou zeleně.

Za favorita je podle volebního průzkumu považován Pavel Fischer.

Vedoucí katedry ústavního práva Univerzity Karlovy Gerloch čelil kritice za výzvu svým studentům, aby mu pomohli se získáváním potřebné tisícovky podpisů na podporu jeho kandidatury. Gerloch vysvětloval, že nabídka směřovala k prohloubení studentské praxe při studiu ústavně-právních oborů, nakonec ale zvolil jiné formy získávání podpisů mimo akademickou půdu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

13:52 Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

Člen oblastní rady ODS pro Prahu-západ Tomáš Šalamon na síti X informoval, že s kolegy na radě jedno…