Ústavní soud odmítl vrátit ženě byt, který musela prodat v exekuci. Poukazoval na dobré mravy

18.05.2021 19:15 | Zprávy

Ústavní soud přinesl překvapivý verdikt, podle kterého i postup v rámci zákona může odporovat dobrým mravům. Zrušil tak rozhodnutí soudů nižší instance v případu ženy, která v dluhové pasti prostřednictvím exekuce prodala byt, načež se po několika letech domáhala bytu zpět, v čemž jí soudy vyhověly. Podle Ústavního soudu to ale není v pořádku a případ byl vrácen zpět okresnímu soudu.

Ústavní soud odmítl vrátit ženě byt, který musela prodat v exekuci. Poukazoval na dobré mravy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

O rozhodnutí Ústavního soudu informuje server Novinky.cz. Jedná se o případ ženy, která ve finanční nouzi v roce 2006 prostřednictvím exekuce prodala byt a nadále v něm bydlela v rámci nájemního užívání. Po pěti letech ale žena od smlouvy odstoupila a začala se domáhat zpět vlastnického práva k bytu. Spor od té doby dvakrát dospěl až k Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že je žena skutečně vlastníkem bytu.

Exekuční společnost proto podala stížnost k Ústavnímu soudu s tím, že společnost zaplatila za ženu exekuci a zachovala jí možnost bydlení a ta se odvděčila jen zneužitím pomoci se splacením dluhů a účelovým odstoupením od smlouvy po pěti letech.

A právě exekuční společnosti dal nakonec Ústavní soud za pravdu. „Není vyloučeno, že i výkon práva, který odpovídá zákonu, může být shledán v rozporu s dobrými mravy, a že mu proto bude soudem odepřena právní ochrana, a to zejména tehdy, je-li zřejmé, že výkon práva vede k nepřijatelným důsledkům projevujícím se jak mezi účastníky, tak na postavení některého z nich navenek,“ konstatoval za senát soudců Pavel Šámal.

Žena navíc podle Ústavního soudu neplatila sjednané nájemné, což soudy nijak nezohlednily. „Soudy nezohlednily skutečnost, že stěžovatelka v plném rozsahu vyplatila ženě exekuci, a tím jí zachovala možnost bydlení, o kterou by v pokračujícím exekučním řízení přišla, navíc po dobu dvanácti let hradila veškeré náklady spojené s jejím bydlením, neboť od listopadu 2008 žena přestala hradit platby spojené s užíváním bytu,“ napsali soudci.

„Žena zneužila pomoci stěžovatelky ke splacení svých dluhů a následně od kupní smlouvy zcela účelově odstoupila. Obecné soudy toto jednání v celkovém kontextu jako účelové neposoudily a odstoupení od kupní smlouvy jako odporující dobrým mravům neshledaly. Tímto svým postupem porušily právo stěžovatelky na ochranu majetku a právo na soudní ochranu,“ dodali soudci. Případ se tak vrátí zpět k Okresnímu soudu v Pardubicích, který bude muset rozhodovat v rámci zjištění Ústavního soudu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

4:44 Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

„U nás už i je ten hajzlpapír dražší,“ slyšíte v bavorských a saských supermarketech u českých hrani…