Syrským rebelům se pravděpodobně podařilo proniknout do řad Asadových vládních jednotek nebo je přeplacením získat na svou stranu. Ofenziva syrských povstalců začala před týdnem u Aleppa, dnes stojí o dvě stě kilometrů dál před Homsem.
Proč vládní jednotky pořádně nezasáhly, to se vyjasní za několik dnů, ale jejich ústup je podle Filipi nebývalý. „Politicky se sice snaží Bagdád a Teherán, teď se sešli ministři zahraničí. Ale to jsou jen politická setkání, která mohou maximálně říct, že nelze připustit nástup teroristů,“ pokračuje diplomatka
Vysvětluje, že povstaleckým skupinám, v jejichž čele stojí aktivní sunnitská islamistická militantní skupina zapojená do syrské občanské války známá jako hnutí Haját Tahrír aš Šám, se říká rebelové – ve skutečnosti jsou to džihádisté, kteří jsou na seznamu teroristů. To dnes už mediálně říká opozice. Od Islámského státu se liší především tím, že po vstupu do Aleppa nebo Homsu neterorizují obyvatelstvo. Od provincií v Sýrii jako je Daraá a Suvajda, které jsou významné v rámci syrského konfliktu, přicházejí záběry zadržených vojáků, kteří sedí na zemi na checkpointech, ale není na nich činěno žádné násilí. „To je nový fenomén,“ uvádí Filipi.
Haját Tahrír aš Šám je v současnosti jednou z nejsilnějších skupin v Idlíbu a dominuje regionu, kde často čelí konfliktům s jinými opozičními frakcemi. Podle diplomatky Filipi se islamistům z Idlíbu pravděpodobně podařilo Asadovy bezpečnostní složky infiltrovat či přeplatit. „Je to pravděpodobné. V Sýrii je nepopsatelná chudoba a Asad před dvěma dny zvedl vojákům plat. Peníze vždycky hrály roli a v tomto regionu vždycky můžete někoho přeplatit,“ připouští Filipi možnost, že vznikla tichá dohoda mezi rebely a částí vládních jednotek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská