Útok v Londýně: Bílý muž, byl to bílý muž, žalují postižení muslimové. Ale je tu vážná věc o dotyčné mešitě, se kterou se nepochlubili

19.06.2017 9:25 | Zprávy

Zatímco britská premiérka Theresa Mayová vyjadřuje lítost nad teroristickým útokem proti mešitě v londýnském Finsbury Park, objevují se v médiích další důležitá fakta. Ukazuje se, že zrovna tato mešita má skutečně velmi kontroverzní pověst. „Vyrostlo“ zde několik pozdějších teroristů a jeden z imámů byl odsouzen na doživotí.

Útok v Londýně: Bílý muž, byl to bílý muž, žalují postižení muslimové. Ale je tu vážná věc o dotyčné mešitě, se kterou se nepochlubili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Mešity jsou obecně považovány za jedno z míst, kde často dochází k radikalizaci budoucích teroristů. Mešita ve Finsbury Park je toho zářným příkladem – její minulost rozhodně není křišťálově čistá. Jak uvádí BBC, mešita byla otevřena v roce 1988 a její výstavba tehdy přišla na závratných osm milionů liber. Stala se tak jedním z největších muslimských „svatostánků“ v zemi. 
 
Téměř od svého vzniku se mešita stala centrem pro setkávání islámských radikálů. Dlouhá léta zde kázal celosvětově známý terorista Abu Hamza. Jednooký a jednoruký imám byl v roce 2012 vydán do Spojených států a tři roky poté odsouzen na doživotí a na další desítky let vězení navrch. Výčet jeho zločinů ukazuje, že imám z Finsbury Park byl ve svém oboru skutečně „extratřída“. 
 
Jistou dobu působil imám narozený v Egyptě jako mluvčí al-Káidy a podílel se na náboru a výcviku nových teroristů. Ale již v roce 1998 byl jedním ze strůjců  únosu jemenského letadla, po kterém zůstali tři mrtví Britové a jeden Australan. Byl obviněn rovněž z udržování úzkých styků se strůjci teroristického útoku na newyorská dvojčata 11. září 2001.
 
V mešitě ve Finsbury Park začal Hamza kázat již v roce 1997 a mezi jeho posluchače patřilo i několik pozdějších teroristů. Mezi jinými Richard Reid, jenž se pokusil odpálit v letadle bombu, kterou měl umístěnou v botě. Dále Zacarias Moussaoui, který se přímo účastnil útoků z 11. září. Do mešity na jeho kázání docházel také Sidique Khan, jeden ze čtyř teroristů, kteří zaútočili 7. července 2005 v londýnských dopravních prostředcích. 
 
Mešitu navštěvoval i alžírský terorista Kamel Bourgass, který byl v roce 2002 zapleten do teroristického útoku s použitím toxinu ricin. Následně potom zavraždil vyšetřujícího detektiva Stephena Oakeho. Přes výše zmíněná fakta volá šéf Muslimské rady Velké Británie Harun Khan nikoli po uzavření této a jí podobných mešit, nýbrž požaduje po britských úřadech, aby přijaly opatření s cílem mešity více chránit. 
 
Ačkoli sami muslimové jsou velmi hákliví, když se někde v médiích objeví označení teroristy jako „muslimského teroristy“ či „muže s tmavou pletí“, Muslimská rada Velké Británie žádné ohledy na etnickou příslušnost nebere. Pachatele dle zpravodajské agentury přímo označila za „bílého muže“. Je nezvyklé, že zrovna Reuters tuto citaci publikovala. V případě, kdy spáchají teroristický útok muslimové, se přísně politicky korektní médium jakýmkoli odkazům na barvu pleti či etnickou příslušnost vyhýbá.
 
 
Podle premiérky Theresy Mayové řeší policie celou událost jako potenciální teroristický útok. Uvedla, že je stále v myšlenkách s oběťmi. 
 
Šéf labouristů Jeremy Corbyn pak událost označil jako absolutní šok. A své již řekl londýnský primátor Sadiq Khan, jenž incident odsoudil. Označil jej jako strašlivý teroristický útok proti nevinným Londýňanům. 

„V myšlenkách jsem se všemi, kterých se dotkl tento odpudivý incident,“ řekla k tragédii ministryně vnitra Amber Ruddová. Úřady podle jejích slov okamžitě zahájily vyšetřování kvůli podezření z terorismu. „Všichni musíme být jednotní, rozhodně, proti všem, kteří se nás snaží rozdělit a šířit nenávist a strach,“ uvedla Ruddová.

Policie již útočníka v Londýně zatkla, celou událost vyšetřuje jako terorismus. Za volantem měl sedět 48letý muž. Kromě něj prý v dodávce, jež patří waleské firmě Pontyclun Van Hire, neseděl nikdo jiný. Společnost se k útoku prozatím nevyjadřuje. 
 
Muže nejprve zadrželi svědci činu, následně jej převzali strážci zákona. Nyní jej čeká psychiatrické vyšetření. Podobu útočníka již zveřejnila média.
 
 
Podle několika svědků útočník poté, co najel do skupiny lidí před mešitou, křičel, že chce zabít muslimy. Další očitý svědek Hussain Ali pak uvedl, že imám z mešity chránil útočníka před případnými útoky. Jak dodal, útočník prý podle svědků vypadal šťastně. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Koaliční poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty prosadili nový trestný či…