Útoky na mešity v Německu. Podezřelé jsou dvě skupiny

12.03.2018 17:41 | Zprávy

Za poslední tři dny se stalo v Německu terčem žhářských útoků několik mešit. Identita pachatelů zatím nebyla zveřejněna, ale hovoří se o tom, že šlo buď o mladé Kurdy či členy „krajní pravice“.

Útoky na mešity v Německu. Podezřelé jsou dvě skupiny
Foto: Vít Hassan
Popisek: Mešita a hřbitov v Berlíně

Všechny tři mešity patří islámské organizaci Ditib, která je úzce spojena s režimem tureckého prezidenta Erdogana a podle odhadů spravuje v Německu asi 70% mešit. Právě tato skutečnost vedla vyšetřovatele k domněnce, že by mohli za žhářskými útoky stát Kurdové. Ostatně i v samotném Německu již došlo v posledních měsících hned k několika protitureckým demonstracím, kde se Kurdové hlasitě vyjadřovali proti Erdoganovi.

K jednomu z útoků došlo v neděli v Berlíně a zdejší mešita, umístěná v přízemí většího bytu, zcela vyhořela. Ať už tento a další útoky spáchali Kurdové či členové „krajní pravice“, tak mediální mainstream nálepkuje všechny kritiky liberální přistěhovalecké politiky či ideologie multikulturalismu, předpokládají vyšetřovatelé, že šlo o politicky motivovaný čin. Téměř současně došlo k útoku na mešitu v Meschede, která leží v Severním Porýní–Vestfálsku.

Do mešity byly vhozeny tzv. Molotovovy koktejly a policie již zatkla tři předpokládané pachatele ve věku mezi šestadvaceti a třiceti lety. Jejich etnický či národnostní původ však prozatím nebyl zveřejněn. A konečně ke třetímu útoku došlo v Itzehoe, které leží ve spolkové zemi Šlesvicko–Holštýnsko. Neznámí pachatelé nejprve rozbili okno v místní mešitě, a poté zapálili turecký obchod se zeleninou asi kilometr od místa.

Policie nevylučuje, že minimálně dva útoky proti turecké komunitě v Itzehoe spolu mohou souviset. Již v pátek někdo zaútočil na mešitu v Lauffenu, které leží ve spolkové zemi Bádensko–Württembergsko. V době útoku v místnosti pobýval imám, takže policie vyšetřuje vedle žhářského útoku také pokus o vraždu. Podle zjištění Stuttgarter Zeitung a Stuttgarter Nachrichten nesou za tento čin zodpovědnost Kurdové.

Jak poznamenává deník Zeit, v loňském roce se staly symboly islámské víry či samotní muslimové terčem útoků v Německu více než v 950 případech. Obvykle se jedná o slovní urážky a případně „znesvěcení“ symbolů islámské víry. Muslimští přistěhovalci se zase v opačném gardu „specializují“ na násilné činy se sexuálním podtextem, ale i vraždy. V poslední době pobouřily německou veřejnost dvě vraždy, kterých se dopustili afghánští migranti.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Nepřijde vám ten váš návrh na výpověď bez důvodu úplně asociální?

Neměli byste spíš navrhovat věci, které by lidem pomohli a co se týká práce třeba řešit rostoucí nezaměstnanost nebo mzdy, které jsou u nás v porovnání s dalšími státy dost podprůměrné? Já mám čím dál víc dojem, že vy tu nejste vůbec od toho, abyste lidem pomáhali, spíš naopak. Nebo máte dojem, že s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Daniel Vávra si psal s Pekarovou. Padli paraziti i kolaboranti

20:18 Daniel Vávra si psal s Pekarovou. Padli paraziti i kolaboranti

Politička Markéta Pekarová Adamová chtěla pochválit videohru od českých tvůrců. Místo poděkování se …