V Českém rozhlase promluvil bývalý velvyslanec USA v Praze, který na Trumpa podal žalobu

27.01.2017 19:01 | Zprávy

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl právník a bývalý velvyslanec USA v Praze Norman Eisen. Zhodnotil mimo jiné první kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V Českém rozhlase promluvil bývalý velvyslanec USA v Praze, který na Trumpa podal žalobu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americký velvyslanec Norman Eisen

„Žaloba, kterou podala naše skupina, má co do činění s jedním ze základních pravidel naší ústavy. Je to ujednání, které zakazuje našemu prezidentovi služební požitky,“ podotkl Eisen úvodem. Se skupinou demokratů a republikánů podal totiž na Trumpa žalobu za jeho chování. „Jeho firmy se tímto ujednáním neřídí. Přijímají peníze od zahraničních vlád,“ poznamenal Eisen. To, že by Trump převedl na své syny vlastnictví společnosti, Eisen popírá. „Předal jen chod společnosti,“ tvrdí. „Donald Trump porušil čtyřicetiletou tradici,“ myslí si. 

„Žalobou se snažíme dosáhnout jednoduché věci: Žádáme soudce, aby řekl Donaldu Trumpovi, že nemůže žádat peníze od jiných vlád,“ zmínil Eisen. „Pokud soud rozhodne, bude se tím muset Donald Trump řídit,“ řekl. Dle jeho slov rozhodně nejde o politickou záležitost.

„Nicméně pozitivně hodnotím některé jiné Trumpovy kroky – například navýšení financí na infrastrukturu. Ale vadí mi lhaní. Političtí lídři by lhát neměli,“ poznamenal Eisen a vyjádřil se také k projevu Donalda Trumpa na inauguraci. „Dostali jsme právě aktuální průzkumy ohledně projevu a zdá se, že většina Američanů souhlasila s projevem. Já jsem s některými pasážemi nesouhlasil,“ prohlásil ke svému nesouhlasu ohledně sloganu „America First“. Přijde mu příliš ignorující okolní státy.

„Jsem přesvědčený, že čelíme skutečně obrovské výzvě, ale domnívám se, že země vyjde z této zkoušky posílená,“ vyjádřil se také Eisen k aktuálnímu stavu americké demokracie. „Věřím, že směřujeme ke spravedlnosti a demokracii,“ dodal. 

Závěrem se pak Eisen vyjádřil k tomu, na co by se měly připravit malé země. „Trumpovi imponuje tvrdý politický styl vůdců či vůdkyň,“ zmínil. „A moje rada pro Česko? Pokračujte v tom, co děláte,“ sdělil se slovy, že co se týče bilaterálních vztahů, jsou na tom některé země mnohem hůře než Česko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žádní tajemní konspirátoři nejsou, směje se Keller. Zato máme zmateného češtináře ze záložny

20:10 Žádní tajemní konspirátoři nejsou, směje se Keller. Zato máme zmateného češtináře ze záložny

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Horší než konspirace. Tak vypadá dnešní realita podle sociologa a filozofa Ja…