Klaus se k tématu spolupráce s Čínou dostal oklikou přes historii. Mluvil o transformaci politického a ekonomického systému Česka v roce 1989. Po pádu komunismu se ČR chtěla co nejrychleji zařadit mezi ostatní evropské země, a to vedlo k členství v Evropské unii. Exprezident připomněl, že přes pozitivní efekty tohoto svazku nepovažuje členství v EU za dobré.
S Unií prožíváme všechno dobré i zlé
„Členy EU však jsme a pro naše zahraniční partnery z toho plynou různé výhody. S Evropskou unií prožíváme všechno dobré i zlé,“ prohlásil Klaus. Proto je současná stagnace evropské ekonomiky nepříznivá i pro Českou republiku. Hledání nových partnerů a nových obchodních možností je tedy velmi důležité.
Klaus pochválil Čínu za rychlý ekonomický růst, který umožnil zvýšení životní úrovně stamilionů lidí. Podle něj přináší pozitivní změny oslabování centrálního řízení a naopak posilování vztahů mezi ekonomickými subjekty na trhu.
Leccos bychom na vašem místě dělali jinak, ale nemáme ambice cokoli radit
Přesto vyjádřil respekt k čínské kulturní, civilizační a náboženské tradici. Dotkl se totiž otázky politických změn. „Vnímáme obtížný úkol udržovat kompaktnost země s 1,3 miliardou obyvatel. Leccos bychom nepochybně dělali jinak, ale nemáme sebemenší ambice komukoli cokoli radit,“ zdůraznil Klaus.
Na závěr vyslovil přání, aby se v České republice více objevovali čínští podnikatelé i podniky a naopak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe