V Česku odmítají uznávat protilátky jako důkaz. Takto to funguje hned za hranicemi v Rakousku

31.07.2021 14:29 | Kauza

Nová studie říká, že test na protilátky by mohl sloužit jako doklad o bezinfekčnosti. České ministerstvo se tomu vzpírá. V Rakousku to již mají.

V Česku odmítají uznávat protilátky jako důkaz. Takto to funguje hned za hranicemi v Rakousku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Testovací stan na Covid 19 před pražským magistrátem

Ministerstvo zdravotnictví stále odmítá uznávat test na protilátky jako průkaz o bezinfekčnosti, a to i přesto, že podle rozsudku Nejvyššího správního soudu jde o diskriminaci občanů. Resort argumentuje hlavně tím, že není nijak stanovena přesná hladina protilátek v krvi.

Mezi další argumenty, které zazněly například i při dřívějším jednání poradní klinické skupiny ministerstva, patří obava z nákladů, pokud by toto vyšetření musel stejně jako testy hradit stát. Dalším esem v rukávu epidemických poradců byl argument, že i po prodělání nákazy se může daný člověk stejně nakazit.

Možnost opětovné nákazy ale platí i v případě očkování nebo těch, kteří mají potvrzení o pozitivním testu, které jim zaručuje bezinfekčnost na 180 dní. Například sousední Rakousko se vydalo jinou cestou a protilátkové testy uznává na stejné úrovni jako prodělání nemoci zachycené pozitivním testem; kvůli nejisté době nákazy koronavirem je pouze stanovena hranice 90 dní místo 180. Minimální hranice protilátek stanovena vůbec není.

K podobnému výsledku, tedy, že samotná hladina protilátek není nejdůležitější, pouze jejich přítomnost, dospěla i nová česká studie autorů ze Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. „Ve studii o protektivitě protilátek jsme shrnuli jak zahraniční studie, tak data ze čtyř českých laboratoří. Pozitivní protilátky jsme prokázali po 7–10 měsících od infekce. Lidé s protilátkami jsou dlouhodobě chráněni a riziko opakované infekce je u nich minimální,“ říká jedna z autorek studie, imunoložka Zuzana Krátká.

Jako doklad o bezinfekčnosti, který je potřeba například k návštěvě kulturních akcí a cestování, nyní v České republice platí pouze dokončené očkování, potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo negativní test na covid.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…