V NATO nás mají rádi, jsme spolehliví, jezdíme na mise. Ale neutrácíme, řekl ministr Metnar

18.06.2020 14:54 | Zprávy

Naši vojáci stále používají zastaralou sovětskou techniku, nechal se slyšet ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) v pořadu moderátora Lubomíra Xavera Veselého na XTV.cz. Mimo jiné také hovořil o pomoci armády v době koronavirové krize či o roli Severoatlantické aliance (NATO).

V NATO nás mají rádi, jsme spolehliví, jezdíme na mise. Ale neutrácíme, řekl ministr Metnar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar, ministr obrany

Úvodem ministr obrany Lubomír Metnar hovořil o české armádě a její činnosti v době vrcholu koronavirové krize. „Potvrdím, že jsme objevili, a nejenom objevili, ale i se potvrdilo to, že armáda je vždy připravena pomáhat v jakýchkoliv krizích a pracovat i pod tlakem. Protože dneska vidíte to velké zapojení, které bylo, i když krize vrcholila, kolik tisíc vojáků pomáhalo při zvládnutí této epidemie. Když vrcholila epidemie, tak jsme měli víc než 3,5 tisíce vojáků nasazených v rámci České republiky a více než dvě stě kusů techniky. Vojáky jsme mohli vidět v těch rouškách a v těch oblecích, na hranicích. V nemocnicích, v domech sociálních služeb a další – rozvoz ochranných zdravotních pomůcek, takže to byla celá řada činností, které vojáci ČR zajišťovali,“ podotkl Metnar.

„Bez armády a vojáků by nebyl projekt chytré karantény,“ zdůraznil také Metnar. Poukázal na IT specialisty, chemiky, studenty vojenské medicíny a další. Nyní se podle jeho slov pracuje na druhé verzi, první verze je předávaná Ministerstvu zdravotnictví. 

Následně Metnar hovořil o konkrétním příkladu práce armády. „Když začala koronavirová krize, tak bylo asi 16 hodin odpoledne, kdy jsme byli svoláni na Úřad vlády a tam vznikl požadavek, aby vojáci při této krizi pomáhali. A druhý den v šest hodin už byli na hranicích včetně vybudovaných těch pozic, kontroly a kontrolovalo se, zdali tam nejsou příznaky této nákazy. Takže takto to vypadá v reálu,“ řekl Metnar s tím, že primárně se vždy nasazují profesionální vojáci. „Pakliže by byla někde potřeba, nebo řekněme nedostatečnost kapacity, tak bychom zvažovali povolání aktivních záloh. Ale je třeba si uvědomit, ža každý ten voják těch aktivních záloh má nějaké zaměstnání. Někteří byli zdravotníci, někteří pomáhali jinde při těch rozvozech. A my kdybychom je povolali a šli tou cestou nejdřív povolat aktivní zálohy a nechat profesionální vojáky, řekněme, až ta situace bude horší, tak odčerpáme tomu průmyslu, nebo hospodářskému odvětví,“ dodal. V aktivních zálohách je v současné době asi 3 000 lidí. Podle Metnara je o činnost v zálohách velký zájem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…