V Rusku velmi uznávaná politoložka otevřeně pro PL: Rusko nepotřebuje Česko, Slovensko, Polsko či Pobaltí, protože kdybychom vás okupovali...

28.12.2017 10:30 | Zprávy

Říše zla, Putinův autoritářský režim nebo říše bratří Slovanů, bojovník za spravedlivější mnohapolární svět, hodný méďa. Dnešní Rusko je nazýváno mnoha jmény. Bez zbytečného démonizování zemi, kde se zanedlouho budou konat prezidentské volby, popisuje významná ruská politoložka arménského původu Karine Gevorgyan. Mluví o suverenitě, demokracii, Putinovi, homosexuálech, jaderných zbraních a dalších tématech.

V Rusku velmi uznávaná politoložka otevřeně pro PL: Rusko nepotřebuje Česko, Slovensko, Polsko či Pobaltí, protože kdybychom vás okupovali...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ruská politoložka arménského původu Karine Gevorgyan

"Putinská elita se vydala cestou posilování suverenity Ruska. Putin je liberál. Zbožňuje uvolněné poměry, které vládnou v Německu či Česku. Jsou mu blízké jako člověku. Nicméně není idiot, ale velký pragmatik, který politicky hraje jakousi hru patriotů. Je to volba mezi životem a smrtí," říká pro ParlamentníListy.cz politoložka Karine Gevorgyan, která zastávala v ruském státním aparátu významné funkce a od roku 2007 vede oddělení politologie čosopisu Východ.

Ohledně propagandy má jasnou pozici: "Mám skvělé vzdělání, protože mě vychovávali jako bojovníka ideologického frontu, který nemá právo prohrát. Proti lhavé propagandě máme systém kontrapropagandy. Jediné, co v ní je zakázano, je lež. Je třeba říkat pravdu, i když někdy třeba ne úplně celou."

Globalizace a Rusko

Jako politoložka se velmi zevrubně zabývala fenoménem globalizace. "Slovo globalizace se stalo populárním po rozpadu SSSR. Zpočátku jsem si říkala, jestli nejde o permanentní trockistickou revoluci. Římský klub přišel v roce 1972 se zprávou Meze růstu a já se ve své práci zamýšlela nad předělem a hranicemi globalizace. Je to hlavně ekonomický termín a jde o globalizaci práce a kapitálu. Ve své sociokulturní podobě je to filosofie postmodernismu a ve sféře politické jde o jasný proces. Jak Henry Kissinger v jednom z rozhovorů otevřeně prohlásil, globalizace v politice je desuverenizace. Prostě ponížení suverenity státu. Československo se rozdělilo mírně a bez problémů, nicméně tím klesla jeho suverenita. V rámci Evropské unie se snížila suverenita Německa, Francie a všech ostatních," říká.

Podle ní globalizace rozpadem Sovětského svazu začala. "V něm existovaly systémy plánování. S rozpadem SSSR zvítězil liberalismus a volný trh, což byl hlavní systém USA. Od té doby se USA jeví jako dominantní velmoc ve světě. Někdo říká, že je to dobře, jiný, že ne, ale já to beru jako fakt. Kapitál ve světě přestal mít hranice. V globalizaci se člověk bere jako homo ekonomikus. Na Zeměkouli se, jak už jsem řekla, staly hlavním globalizátorem USA, ale i ony si uvědomily, že jsou obětí. Zdroje se jim rozletěly po celém světě. Proto Trump tuto politiku přehodnocuje," podotýká.


Ruská politoložka Karine Gevorgyan. (Foto: Jan Rychetský)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Co přesně myslíte tou veřejnou službou?

Když budu déle jak půl roku bez práce, tvrdíte, že pak lidé budou muset nastoupit veřejnou službu. Nemyslíte, že to ale pro řadu nich může být nedůstojné, a že třeba řada z nich za to, že si nemůže najít práci ani nemůže? Netvrdím, že všichni, ale ono najít si slušnou práci není tak snadné a úřady p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Bartoš řekl, kdo opravdu rozhoduje v ODS. Fiala to není

9:33 Ivan Bartoš řekl, kdo opravdu rozhoduje v ODS. Fiala to není

Bez expresivních vyjádření se neobešel pirátský poslanec Ivan Bartoš, když vzpomínal na svůj odchod …