Stalo se tak den poté, co se prezident Yoon vyhnul opozicí vedené snaze o jeho odvolání z funkce parlamentem, přičemž většina zákonodárců vládní strany bojkotovala hlasování, aby zabránila dvoutřetinové většině potřebné k pozastavení jeho prezidentských pravomocí. Hlavní opoziční Demokratická strana uvedla, že připraví nový návrh na obžalobu Yoona.
V neděli byl exministr obrany Kim Jong-hjo vzat do vazby ve vazební věznici v Soulu poté, co byl vyšetřován prokuraturou, uvedl představitel orgánů činných v trestním řízení, který si přál zůstat v anonymitě, uvedla agentura AP.
Úředník neuvedl žádné další podrobnosti. Jihokorejská média však informovala, že Kim Jong-hjo se dobrovolně dostavil na prokuraturu v Soulu, kde mu byl zabaven mobilní telefon a byl zadržen. Podle těchto zpráv policie v neděli prohledala Kimovu bývalou kancelář a bydliště.
Yoon ve čtvrtek přijal Kimovu nabídku rezignace poté, co proti němu opoziční strany podaly samostatný návrh na impeachment.
Kim je ústřední postavou Yoonova stanného práva, které vedlo k tomu, že budovu Národního shromáždění obklíčily jednotky speciálních sil a nad ní se vznášely armádní vrtulníky. Armáda se stáhla poté, co parlament jednomyslně odhlasoval zrušení Yoonova dekretu a donutil tak jeho kabinet, aby ho ve středu před rozedněním zrušil.
Demokratická strana a další opoziční strany obvinily Kima v dokumentu s návrhem na impeachment, že Yoonovi navrhl stanné právo. Náměstek ministra obrany řekl v parlamentu, že Kim Jong-hjo nařídil nasazení vojáků u Národního shromáždění.
Demokratická strana označila Yoonovo zavedení stanného práva za „protiústavní, nezákonnou vzpouru nebo státní převrat“. Kvůli údajné vzpouře podala na policii stížnost na nejméně devět osob včetně Yoona a Kima.
Kim ve středečním prohlášení uvedl, že „všichni vojáci, kteří plnili povinnosti související se stanným právem, jednali na základě mých pokynů a veškerá odpovědnost leží na mně“.
Generální prokurátor Shim Woo Jung ve čtvrtek novinářům řekl, že prokuratura plánuje na základě stížností prošetřit obvinění Yoona ze vzpoury. Zatímco prezident má po dobu výkonu funkce většinou imunitu, ta se nevztahuje na obvinění ze vzpoury nebo velezrady.
Ministerstvo obrany uvedlo, že suspendovalo tři vrchní vojenské velitele kvůli jejich údajnému zapojení do zavedení stanného práva. Byli mezi těmi, kteří čelili obvinění ze vzpoury vznesenému opozicí.
V sobotu se Yoon za vyhlášení stanného práva omluvil a prohlásil, že se nezbavuje právní ani politické odpovědnosti za jeho vyhlášení. Sdělil, že ponechá na své straně, aby vytyčila směr, kterým se bude ubírat politický zmatek v zemi, „včetně záležitostí souvisejících s mým funkčním obdobím“.
Vyhlášení stanného práva bylo v Jižní Koreji první svého druhu za více než 40 let. Nepokoje vyvolaly znepokojení u klíčových diplomatických partnerů, jako jsou USA a Japonsko.
Očekává se, že stažení návrhu na odvolání prezidenta Yoona z funkce zintenzivní protesty volající po jeho sesazení a prohloubí politický chaos v Jižní Koreji, přičemž podle průzkumu většina Jihokorejců podporuje prezidentovo odvolání. Yoonovo vyhlášení stanného práva vyvolalo kritiku konzervativní vládnoucí strany, která je však odhodlána postavit se proti Yoonovu impeachmentu zřejmě proto, že se obává ztráty prezidentského úřadu ve prospěch liberálů.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská