V USA vidíme, že finančníci ovlivňují politiku. My to musíme omezit, volá Tejc

05.09.2016 19:22 | Zprávy

Předseda ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) v pondělním Interview ČT24 popsal, v čem by omezil pravomoci prezidenta. Zastal se Andreje Babiše ve věci romského pracovního tábora v Letech. Babiš se prý omluvil, a to stačí. Pokud to nestačí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), může Babiše okamžitě odvolat. Babiše je však třeba omezit v jeho snaze kumulovat moc...

V USA vidíme, že finančníci ovlivňují politiku. My to musíme omezit, volá Tejc
Foto: archiv J. Tejc
Popisek: Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD)

V úvodu pořadu hovořil o prezidentských pravomocích. Podivoval se nad tím, že dnes chce řada politiků omezovat pravomoci prezidenta, ale když to navrhovala ČSSD ještě před první přímou volbou prezidenta, sociální demokraté narazili. Tejc přesto trvá na tom, že by bylo dobré do určité míry oslabit prezidentovu moc nad Českou národní bankou. Připomeňme, že prezident vybírá členy Bankovní rady ČNB a nepotřebuje souhlas nikoho dalšího.

„Viděli jsme v minulosti u Václava Havla i u Václava Klause, že vybírali jen z určitého okruhu ekonomů... Finanční skupiny mají zájem na ovlivňování politického dění, koneckonců to vidíme v USA, a čím méně prostoru k ovlivňování finančním skupinám necháme, tím lépe,“ konstatoval host. Tyto finanční skupiny by mohly mít zájem ovlivnit chod nezávislé České národní banky. „Myslíte si, že takto mohl být ovlivněn i Miloš Zeman?“ ptala se moderátorka Zuzana Tvarůžková. „Já jsem přesvědčen, že Miloš Zeman ne, protože ta předvolební kampaň přišla rychle a nebyl na to čas,“ odvětil.  

Byl by rád, kdyby se Bankovní rada ČNB obsazovala stejně, jako se obsazuje Ústavní soud ČR, tedy za součinnosti senátu a prezidenta.

Pár slov věnoval i obecnému referendu. Podle Tejce bychom obecné referendum měli mít. Občané by měli mít možnost ho vyvolat. Příležitost se nabízela např. u otázky umístění amerického radaru v ČR, který měl stát v Brdech. Česká vláda i Spojené státy od záměru vybudovat u nás radarovou základnu ustoupily.

„Mohli bychom hlasovat např. o tom, jestli u nás chceme jaderné elektrárny nebo ne. Já sám bych hlasoval pro elektrárny, ale to není důležité. Důležité je, že lidé budou mít možnost hlasovat,“ pokračoval poslanec. Následně odmítl argument Tvarůžkové, že by občané mohli rozhodovat o věcech, o nichž nemají patřičné znalosti. „Lidé mnohdy volí politiky, kteří ty znalosti nemají, a přece ve volbách uspějí. Pokud používáme tento argument, zpochybňujeme demokracii,“ varoval Tejc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

22:10 „Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

Desetitisíce lidí v neděli protestovaly v rumunské Bukurešti proti prosincovému rozhodnutí tamního n…