Vážná situace je především v Řecku, k jehož břehům většina uprchlíků připlouvá. Jenom za minulý týden to bylo 21 000. Země nemá kapacity a zoufale prosí o pomoc Evropskou unii. Další tranzitní zemí vedle Řecka je Maďarsko, jehož hranice letos překročilo již 130 000 imigrantů. Vláda posiluje policejní hlídky na jižní hranici se Srbskem a snaží se zastavit příliv nelegálních uprchlíků výstavbou plotu. „Naše země čelí organizovanému útoku obchodníků s lidmi, kteří je nejenom přepravují na místo, ale také jim přesně radí, jak zneužívat uprchlický systém Evropské unie,“ prohlásil šéf administrativy premiéra Viktora Orbána János Lázár.
Mohutnou migrační vlnou postižené Řecko se však výstavbou plotu na maďarsko-srbských hranicích inspirovat nehodlá. „Stavba plotů není řešením, stejně jako zpřísnění zákonů či potápění lodí s uprchlíky. Potřebujeme především lepší koordinaci v rámci Evropské unie. Řecko bohužel nemá finanční prostředky ani infrastrukturu, aby mohlo vyřešit tyto problémy bez pomoci ostatních,“ cituje britský deník vyjádření mluvčí řecké vlády Olgy Gerovassiliové. Země se stala pro uprchlíky hlavní vstupní branou do Evropské unie. Ti se sem vedle Středozemního moře dostávají také přes Turecko, jehož západní břehy jsou vzdálené jen necelých 5 kilometrů od ostrova Kos. Převaděči inkasují 1200 liber za převoz jedné osoby z letoviska Bodrum na Kos.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro