„Nemáte šanci vyhrát“
Už od pátku lidé z okolí Malého a Velkého Hlavákova na Karlovarsku sledovali, že k hranici zakázaného vojenského území Doupovských hor putuje nezvyklé množství vojenské techniky. Přijížděla k někdejšímu velitelskému stanovišti Střední skupiny vojsk SSSR – zkráceně se záhadnému podzemnímu objektu dnes, podle volacího znaku, říká „Jasyr“. Velitelský bunkr, na kterém nyní vlály vedle sebe česká a sovětská vlajka, patříval mezi objekty velení Varšavské smlouvy s vysokým stupněm utajení.
V sobotu u něj dělostřelci odpálili salvu z děl. Ještě předtím dorazily automobily v barvách někdejší Veřejné bezpečnosti. Hemžilo se to zde vojenskými uniformami a maskáčovými kalhotami.
„Stropy jsou nízké, je to železobeton, nemáte šanci vyhrát. Dívejte se i pod sebe, protože jsou tam dráty, kabely, osvětlení, tak abyste o něco nezakopli nebo něco nepřerušili,“ těmito slovy vyzýval bývalý přednosta Újezdního úřadu vojenského úřadu Hradiště Peter Dellamária k obezřetnosti nadšence, kteří hodlají sejít do podzemního bunkru a vidět, co mělo být civilistům ještě nedávno utajeno. „Všechny upozorňuji na nutnost bezpečnosti při pohybu v bunkru!“
Tajemný objekt ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště je spletí tunelů, chodeb, průchody tvořilo dříve 87 pancéřových dveří, používala se zde 45 000litrová nádrž na vodu a údajně nechyběla ani nádrž na vodku. Projít se bunkrem bez baterky je nejen pro otrlé, ale v podstatě i nemožné, jak jsme pro vás zachytili ve videošotu:
Byť jde o objekt o rozměrech 120 na 70 metrů, je natolik v přírodě skryt, že všechny jeho vstupy člověk najde stěží.
Část území je stále civilistům zapovězená…
Velitelský bunkr je skrytý pod hroudou zeminy na okraji dodnes nepřístupného vojenského výcvikového prostoru Hradiště. „Žádám vás o to, hranice vojenského újezdu začíná asi 500 metrů od nás – nejezděte tam, nechoďte tam, platí tam zákaz vstupu,“ upozornil Dellamária před nelegálním vstupem do uzavřené krajiny.
Někdejší velín „rudých“ sovětů toužili prošmejdit jak váleční veteráni, tak vysloužilí plukovníci a zejména civilní milovníci vojenské historie, kteří se o něj starají. Samosprávně spadá stavba pod obec Verušičky, ta jej od roku 2015 pronajímá nadšencům do military historie – Spolku vojenské historie Jasyr. Jeho předsedou je Miroslav Andonov.
Nešlo o žádnou oficiální akci armády. Přesto se tu objevily tak výrazné osobnosti jako například armádní generál Vlastimil Picek, bývalý náčelník generálního štábu a ministr obrany z Nečasovy vlády. Vedle něj mimo jiné generálmajor Břetislav Nytra, bývalý velitel motostřelecké divize v Karlových Varech, následně přednosta Vojenského lázeňského ústavu (viz Fotogalerie). Dorazil i Jaroslav Švehla, bývalý velitel Vojenského výcvikového prostoru Doupov nebo Zdeněk Mach, plukovník ve výslužbě, který velel kontingentu SFOR na území bývalé Jugoslávie, a mnozí další.
Za co diplom v azbuce?
Miroslav Andonov mimo jiné veřejně ocenil za poctivou práci tři spolupracovníky spolku, kteří mají největší podíl na tom, že tajemstvím zahalené místo ještě nebylo zcela zničeno bezdomovci, vandaly nebo sběrači kovů a bylo zdárně připraveno pro červnovou akci. „Za největší přínos při zdejších brigádách, opravdu, vy tři jste se tady na tom nejvíc zasloužili,“ zdůrazňoval Miroslav Andonov.
Nad bunkrem si mohli zájemci prohlédnout také prefabrikovanou pevnůstku perimetru ochrany SPS-2 M a seznámit se s přesně popsanou konstrukcí objektu, která vznikla na počátku sedmdesátých let (foto níže, vedle něhož je záběr z podzemní bunkru, kde zůstaly azbukou psané pokyny pro nám neznámá zařízení.)
Hradiště je největším vojenským újezdem v České republice – území, na které je vstup zakázán (na což upozorňuje nespočet cedulí), má rozlohu přes 280 kilometrů čtverečních. Bunkr Jasyr, který se zachoval poblíž obce Malý Hlavákov, která na rozdíl od řady jiných nezanikla, už je „za čárou“ vojenského výcvikového prostoru. Samotný újezd vznikl po roce 1953 kvůli rozrůstající se těžbě uranu a lázeňství, když vznikl po zrušení vojenského výcvikového tábora Město Kynžvart v Císařském lese. V újezdech se mohou ozbrojené síly připravovat k zabezpečení obrany země, pro nasazení v misích a složky IZS pro pomoc obyvatelstvu v krizových situacích.
Informační tabule o bunkru včetně jeho plánku podzemní části:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš