Kancelář Evropského parlamentu v ČR, jejímž posláním je informovat občany o práci a roli Evropského parlamentu, o jeho rozhodnutích a činnostech, na svém twitterovém účtu zveřejnila video, v němž český herec Zdeněk Svěrák oroduje za Evropskou unii, která podle jeho slov změnila dějiny k lepšímu. „Jsou nápady, které mění dějiny k lepšímu. Takový byl Marshallův plán a taková je Evropské unie,“ uvedl Svěrák.
Pak nabádal voliče, aby ve volbách do Evropského parlamentu volili ty, kteří jsou příznivci EU. „Prosím vás, dejte svůj hlas těm, kteří jí chtějí zachovat a zdokonalit, a ne těm, kteří jí hodlají zničit,“ pokračoval a zdůraznil, že přesně tak bude volit i on sám.
Šel tak ve šlépějích režiséra Jana Hřebejka, který před nedávnem ve videu stejného formátu žádal, aby k eurovolbám přišli pouze ti, co si myslí, že patříme do Evropy, a naopak aby k nim nechodili ti, co si myslí, že bylo líp, když jsme v EU nebyli. Čímž ale u řady lidí vyvolal vlnu nevole.
Například uživatel Hanuš Hybný v reakci na jeho video glosoval Hřebejkova slova takto: Pokud máš jiný názor než já, nechoď volit. Následně mu vzkázal, že má jiný názor. „Evropu mám rád a proto budu volit proti lidem jaké budeš volit ty,“ zněla jasně jeho reakce.
Objevily se i názory, že vytváření těchto videí s takovým obsahem už hraničí se zásahem do volné soutěže politických stran. Komentující Andrej Poleščuk k tomu doplnil, že Hřebejk sice může mít názor jaký chce a může jej veřejně prezentovat, ale pokud něco takového dělá veřejná instituce, je to zásadní faux pas.
Volby do Evropského parlamentu se v celé EU uskuteční mezi 23. a 26. květnem 2019. Evropané k volebním urnám půjdou již podeváté. V posledních volbách, které se konaly ve dnech 22. až 25. května 2014, zvítězilo středopravé uskupení Evropská lidová strana (EPP) před druhými socialisty (S&D). V České republice se volby uskuteční v letošním roce 24. a 25. května. Zhruba desítka stran a hnutí, které u nás kandidují, požaduje vystoupení z Evropské unie.
Podle odhadů výsledků květnových voleb, jež byly zveřejněny poprvé v únoru, si v europarlamentu první pozici udrží evropští lidovci (EPP) a druhé místo znovu obsadí socialisté (S&D). Na základě zmíněných odhadů by v Česku mělo zvítězit hnutí ANO, které může získat až osm mandátů. ČSSD by jako koaliční partner mohla získat tři křesla. Komunistům, kteří podpořili společnou vládu ANO a ČSSD, odhady přisoudily dvě křesla.
Nejspíše největší změnu v souvislosti s květnovými volbami s sebou přináší odchod Británie z Unie. Pokud brexit nastane před volbami, přinese úpravu počtu křesel v Evropském parlamentu. Ze současných 751 míst se po odchodu Británie jejich počet sníží na 705.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab