VIDEO Nůž na krku Číny. Pirátka Gregorová v akci

06.04.2022 18:50 | Ze sítí

Ve světle rusko-ukrajinského konfliktu se podle europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti) tak trochu zapomíná na pozici Číny. Ta by se měla definitivně rozhodnout, na čí straně stojí. V Bruselu apelovala na to, že čínská strana buď bude podporovat ruskou agresi na Ukrajině, nebo bude dál obchodovat s Evropskou unií. Reaguje tak na summit, kde se EU a Čína střetly o Ukrajinu.

VIDEO Nůž na krku Číny. Pirátka Gregorová v akci
Foto: Repro FB
Popisek: Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

Již šestým týdnem pokračující válka na Ukrajině se pro Čínu stává čím dál větším problémem. I když byl Peking původně považován za logického spojence Ruské federace, nakonec trochu otočil a Ukrajině poskytl i symbolickou pomoc. Pirátské političce se ale tenhle jakýsi balanc mezi dvěma stranami přestává líbit, což vyjádřila na půdě europarlamentu. Svůj projev zveřejnila na svém twitteru a uvedla jej se slovy: „Když se dva perou, třetí se směje. Stačilo. Čína se musí rozhodnout, na které straně stojí.“

Evropská unie totiž nepřesvědčila na dlouho očekávaném summitu Čínu k odsouzení ruské agrese na Ukrajině, v úterý to na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Europoslankyně Gregorová se proto v europarlamentu do Číny pro její váhání pustila. Nelíbí se jí, že na jednu stranu Čína obchoduje s Evropskou unií a tváří se na summitu EU – Čína jako partner, na druhou stranu vyjadřuje podporu Putinovi a jeho invazi, když ji přijede navštívit Lavrov.

„Po tomto summitu se ukázalo, že čínské vedení řeší dilema. Pokouší se pokračovat v mimořádně výhodných hospodářských vztazích, které má s námi jako s EU, aby udrželo svou ekonomiku mimo recesi. Současně Čína signalizuje podporu Putinovi a jeho válce, aby se vyvážila proti NATO,“ uvedla Gregorová.

Připomněla, že Čína je také zemí, která se domnívá, že může některý z našich členských států zastrašovat kombinací ekonomického a diplomatického nátlaku a druhotných sankcí.

„Ještě předtím, než Putin rozbil dlouho milovanou pohádku o „změně prostřednictvím obchodu“, bylo pro Evropskou unii stále těžší spolupracovat s autoritářskými režimy, které denně porušují mezinárodní právo,“ pokračovala poslankyně Evropského parlamentu.

Čína musí dát podle ní nyní jasně najevo, jak se globálně zachová. „Musíme se přičinit o to, aby bylo čínským politickým plánovačům jasné, že tato dvojí hra nebude fungovat.

Náš nástroj proti hospodářskému nátlaku k tomu přichází ve velmi vhodnou chvíli. Naším cílem by mělo být navrhnout jej tak, aby byl rychle použitelný, a zajistit, aby jej nemohla vetovat jediná členská země. A to nejen proto, abychom Číně pomohli rozhodnout se, na čí straně stojí, ale abychom všem autoritářským režimům naznačili, že buď budou hrát podle společných pravidel, nebo přestanou těžit z našeho vývozního trhu, našich technologií a našich investic a obchodu. Až se tak stane, poděkuji vám,“ dodala Gregorová na závěr své řeči.

 

 

Lídři EU se na summitu letos 1. dubna snažili přimět čínské vedení mimo jiné k využití vlivu Pekingu ve prospěch ukončení války na Ukrajině. Čína se ve veřejných prohlášeních k invazi staví spíše na ruskou stranu, ačkoli k přímé vojenské či finanční podpoře zatím nesáhla. Peking se však kriticky vymezuje vůči prohlášením EU ostře odsuzujícím ruskou agresi.

„Čína ví, kdo je agresor, ale z politických důvodů jej nechce jmenovat,“ uvedl Borrell. Shoda naopak podle Borrella panovala v méně polarizujících otázkách, jako je boj s klimatickou změnou a pandemií covidu-19 nebo podpora biodiverzity.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…