Letoun ukrajinských aerolinek Ukraine International Airlines havaroval zhruba tři minuty po vzletu z teheránského Letiště Imáma Chomejního. Cílovou destinací letu číslo PS752 měl být Kyjev. Na palubě stroje Boeing 737-800 zahynulo všech 176 lidí.
Stroj měl podle letových dat vystoupat do 2,4 kilometru, načež přestal odpovídat. Zřítil se šedesát kilometrů od íránského města Parand. Vyrobený byl před necelými čtyřmi roky.
Podle ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka bylo na palubě 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců – dva pasažéři a devět členů posádky, dále deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Němci a tři Britové.
Video zobrazující pád ukrajinského latadla:
?????? ????? ?? ???? ???????? ???????? ????? ?????? pic.twitter.com/M3bZiLLryQ
— ???????? ????? (@isna_farsi) January 8, 2020
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se kvůli tragédii rozhodl přerušit svou dovolenou v Ománu. Příbuzným obětí havárie kondoloval a varoval před nepodloženými spekulacemi. „Velice prosím všechny, aby se před oficiálními vyjádřeními zdrželi spekulací a zveřejňování neprověřených verzí ohledně katastrofy,“ napsal ukrajinský prezident na svém facebookovém profilu a doplnil, že se dnes večer do Íránu vypraví letadlo s odborníky, kteří příčiny neštěstí vyšetří. Doplnil též, že i bez ohledu na závěry vyšetřování katastrofy započne kontrola všech civilních ukrajinských letadel.
Prezident tak nepřímo popřel tvrzení, že za pádem letadla stojí technické příčiny, o nichž hovořily první odhady. „Předpokládá se, že pád letounu způsobily technické problémy,“ řekl krátce po nehodě agentuře Fars mluvčí letiště v Teheránu Ali Kashani. A za technickou závadu označili příčinu neštěstí i pracovníci ukrajinské ambasády v Teheránu. Ti tvrdili, že za pád stroje mohlo selhání motorů. Následně však toto tvrzení stáhli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak