VÍME PRVNÍ: 11,6 miliardy dolů. Ale pak školy bez učitelů. 93 % jich chce stávku

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

01.09.2023 10:34 | Zprávy

Školství má v příštím roce přijít o 11 miliard korun. Učitelé by se tak v časech inflace navzdory slibům ministra Beka museli uskromnit. Pedagogická komora vyzývá učitele ke stávkové pohotovosti. Drtivá většina s ní souhlasí a 70 % je už připraveno.

VÍME PRVNÍ: 11,6 miliardy dolů. Ale pak školy bez učitelů. 93 % jich chce stávku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Doposud nebylo úplně jasné, jak to s rozpočtem na školství pro příští rok bude. Objevovaly se protichůdné informace a ministr financí Zbyněk Stanjura držel linii „stále jednáme, počkejte si“.

Jednou se mluvilo o škrtech v rozpočtové kapitole ve výši 29 miliard, jindy zase ministr Bek ujišťoval, že učitelům bude přidáno v průměru 3000 korun.

V pátek byl zveřejněn konečný návrh rozpočtu, o kterém bude hlasovat vláda. Rozpočet kapitoly školství se má snížit o 11,6 miliardy.

„S tím rozhodně nemůžeme souhlasit. Vyzveme školy, aby vstoupily do stávkové pohotovosti,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory.

Ta si provedla mezi pedagogy průzkum, z něhož vyplynulo, že 93 procent učitelů její vyhlášení podporuje. A 70 procent pracovníků škol je rovnou připraveno do stávky vstoupit.

„Když si vezmeme platy učitelů v roce 2021, tak činily 126,4 % průměrné mzdy v České republice a letos už je to jenom 116,6 % a když se podíváte na statistiky Českého statistického úřadu, tak školství je oblast, kde nejvíc klesly reálné mzdy loni i za letošní první čtvrtletí, takže se dá říct, že školství je úplně na posledním místě v prioritách téhle vlády. A je třeba se ozvat,“ vysvětloval Sárközi už dříve.

„V uplynulém roce reálná mzda nejdrastiřtěji poklesla ve školství,“ potvrdil i poslanec SPD a bývalý ředitel školy Zdeněk Kettner. Škrtání v kapitole školství je podle něj každoroční, a ten letošní už dle navržených čísel bude pro vzdělání a tím i budoucnost našeho státu devastační.

„Jednoznačně se ukazuje, že sliby pětikoalice v oblasti školství nebyly myšleny vážně a současné ujišťování, jak se škrty negativně neprojeví ve vzdělávání, byly jen zbožné přání. Uvěřit tomu mohl jen naprosto bláhový a zaslepený člověk,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz poslanec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Super ucitelé mohou stávkovat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarel Břicháček , 01.09.2023 11:12:51
Jak dlouho chtějí samozřejmě bez platu. Horsí by byla stavka popelařů. Učitele nikdo nepotrebuje.

|  8 |  1

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …