VÍME PRVNÍ: 11,6 miliardy dolů. Ale pak školy bez učitelů. 93 % jich chce stávku

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

01.09.2023 10:34 | Zprávy

Školství má v příštím roce přijít o 11 miliard korun. Učitelé by se tak v časech inflace navzdory slibům ministra Beka museli uskromnit. Pedagogická komora vyzývá učitele ke stávkové pohotovosti. Drtivá většina s ní souhlasí a 70 % je už připraveno.

VÍME PRVNÍ: 11,6 miliardy dolů. Ale pak školy bez učitelů. 93 % jich chce stávku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Doposud nebylo úplně jasné, jak to s rozpočtem na školství pro příští rok bude. Objevovaly se protichůdné informace a ministr financí Zbyněk Stanjura držel linii „stále jednáme, počkejte si“.

Jednou se mluvilo o škrtech v rozpočtové kapitole ve výši 29 miliard, jindy zase ministr Bek ujišťoval, že učitelům bude přidáno v průměru 3000 korun.

V pátek byl zveřejněn konečný návrh rozpočtu, o kterém bude hlasovat vláda. Rozpočet kapitoly školství se má snížit o 11,6 miliardy.

„S tím rozhodně nemůžeme souhlasit. Vyzveme školy, aby vstoupily do stávkové pohotovosti,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory.

Ta si provedla mezi pedagogy průzkum, z něhož vyplynulo, že 93 procent učitelů její vyhlášení podporuje. A 70 procent pracovníků škol je rovnou připraveno do stávky vstoupit.

„Když si vezmeme platy učitelů v roce 2021, tak činily 126,4 % průměrné mzdy v České republice a letos už je to jenom 116,6 % a když se podíváte na statistiky Českého statistického úřadu, tak školství je oblast, kde nejvíc klesly reálné mzdy loni i za letošní první čtvrtletí, takže se dá říct, že školství je úplně na posledním místě v prioritách téhle vlády. A je třeba se ozvat,“ vysvětloval Sárközi už dříve.

„V uplynulém roce reálná mzda nejdrastiřtěji poklesla ve školství,“ potvrdil i poslanec SPD a bývalý ředitel školy Zdeněk Kettner. Škrtání v kapitole školství je podle něj každoroční, a ten letošní už dle navržených čísel bude pro vzdělání a tím i budoucnost našeho státu devastační.

„Jednoznačně se ukazuje, že sliby pětikoalice v oblasti školství nebyly myšleny vážně a současné ujišťování, jak se škrty negativně neprojeví ve vzdělávání, byly jen zbožné přání. Uvěřit tomu mohl jen naprosto bláhový a zaslepený člověk,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz poslanec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Super ucitelé mohou stávkovat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarel Břicháček , 01.09.2023 11:12:51
Jak dlouho chtějí samozřejmě bez platu. Horsí by byla stavka popelařů. Učitele nikdo nepotrebuje.

|  8 |  1

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …