Podle Klause už je nepochybné, že spotřebitele na ohlášené inflační cílování zareagovali úplně jinak, než si centrální bankéři představovali. Stejně nepochybné je, že se členům bankovní rady absolutně nedaří svůj krok vysvětlit. Je prý nepochybné, že přijdou závažné dopady, které budou spíše negativní.
Podle Klause však kromě dopadů na ekonomické subjekty (všeobecně propíráné zdražování) hrozí rovněž dlouhodobé dopady na samotnou podstatu tržní ekonomiky. „A o to by nám mělo jít mnohem více než o to, zda spotřebitelé během prvních deseti dnů zvýší či nezvýší své nákupy v maloobchodě,“ myslí si bývalý prezident.
V USA se podle něj vede zásadní debata o tom, proč bezprecedentní nárůst peněžní zásoby, doplněný neskutečným nárůstem deficitu, vede pouze k slaboučkému růstu. U nás žádná taková debata nad zásahy ČNB do ekonomických vztahů neprobíhá.
Centrální bankéři podle něj podlehli iluzi, že jejich nezávislost na vládě znamená nezávislost úplně na všem. Zapomínají prý, že jsou centrální bankou České republiky a proto musí dělat politiku, která bude vyhovovat české ekonomice, a nejen jejich ekonomickým vizím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav