Ambasáda upozornila, že Petrov je potomkem ruských emigrantů a pochází z ruského šlechtického rodu Repninů-Repninských. „Ve své tvorbě se Vadim Petrov často obracel k ruskému hudebnímu dědictví, vytvořil originální symfonická díla založená na ruských lidových písních a tvorbě ruských skladatelů: Ruské evangelium, Stříbrná serenáda, Obrázky staré Rusi, Ruské balady a romance,“ uvedlo velvyslanectví.
„To zase bude mela,“ poznamenal manažer a syn Petrova Vadim Petrov mladší na svém facebookovém profilu. „Táta si cenu ještě nepřevzal, protože je nemocnej,“ dodal. „Tátova hudba je romantická, navazuje na ruské skladatele jako je Čajkovskij, ale i české jako Antonín Dvořák. Naše rodina přišla po revoluci z Ruska, mluvil jsem s ním o té ceně, viz Nohavica a tak, ale on ji vnímá jako ocenění své práce a svým způsobem jako návrat ve svých 87 letech k rodinným kořenům. Nemám jedinou pochybnost, že má na to právo a plně jeho rozhodnutí cenu přijmout respektuju,“ sdělil dále Petrov mladší.
Sedmaosmdesátiletý Petrov je absolventem skladby a hry na klavír na pražské AMU. V 60. letech založil pražskou Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř Jaroslava Ježka) a byl jejím prvním ředitelem. Po roce 1968 měl zákaz umělecké i pedagogické činnosti, později vyučoval na Konzervatoři Jaroslava Deyla a na Pražské konzervatoři. Během své umělecké kariéry se věnoval různým žánrům, od vážné hudby až po populární. Složil hudbu k řadě filmů, inscenací, divadelních a rozhlasových her. Loni mu prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy.
Podle ruské ambasády podepsal Putin výnos o udělení řádu 26. října. Řád získal Petrov za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a plodnou činnost pro sbližování a vzájemné obohacování národních kultur.
Před rokem získal od Vladimira Putina cenu písničkář Jarek Nohavica. Rád si ji převzal, za což si mimo jiné od polské odnože časopisu Newsweek vysloužil kritiku. V Polsku tehdy Nohavicu označili za Putinova užitečného idiota.
Řád přátelství patří k nejvyšším ruským vyznamenáním, uděluje se od roku 1994. V sovětských dobách neslo vyznamenání název Řád přátelství národů. Ocenění dostávají řád za „velký přínos k upevnění přátelství a spolupráce s Ruskou federací,“ dále za rozvoj obchodních, ekonomických a vědeckých styků a za zachování a popularizaci ruštiny a ruské kultury v zahraničí.
Řád přátelství v minulosti získali například polský režisér Andrzej Wajda, francouzská zpěvačka Mireille Mathieuová nebo srbský režisér Emir Kusturica. V roce 2016 jím byl vyznamenán i český europoslanec Jiří Maštálka (KSČM), který byl v té době místopředsedou delegace Evropského parlamentu ve výboru parlamentní spolupráce Evropská unie – Rusko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp