Nejvyšší americký generál na Blízkém východě Michael „Erik" Kurilla, velitel amerického Centrálního velitelství, se ve středu v Arabském moři nalodil na balistickou ponorku West Virginia. Američané tím i v napjatých časech ruské invaze na Ukrajinu ukazují, že jejich jaderný arzenál je stále v pohotovosti. I na moři, resp. pod hladinou. Server Navy Times napsal, že jde o demonstraci síly.
Generál strávil na palubě ponorky s jadernými zbraněmi 8 hodin a během těchto 8 hodin si nechal prakticky předvést schopnosti podmořského plavidla. „Tyto ponorky jsou korunním klenotem jaderné triády a West Virginia demonstruje flexibilitu, schopnost přežití, připravenost a schopnosti amerických sil na moři," uvedl Kurilla v prohlášení.
Ponorky třídy Ohio, mezi které patří i West Virginia, jsou jedním z pilířů americké jaderné triády. Jsou jedním ze základních stavebních kamenů jaderného odstrašení.
Ve středečním prohlášení americké Centrální velitelství uvedlo, že Kurilla se na ponorce setkal s viceadmirálem Bradem Cooperem, velitelem 5. flotily amerického námořnictva.
Kurillovo ponorkové turné se uskutečnilo také v době, kdy NATO zahájilo své dlouho plánované každoroční jaderné cvičení v severozápadní Evropě. Cvičení, která se konají každý rok přibližně ve stejnou dobu a trvají přibližně týden, se mělo zúčastnit čtrnáct z 30 členských zemí NATO. Cvičení se účastní stíhací letouny schopné nést jaderné hlavice, ale neobsahují žádné ostré bomby. Manévrů se účastní i americké bombardéry dlouhého doletu B-52.
Rusko zpravidla pořádá obdobná cvičení s cvičeními NATO, takže podle serveru se očekává, že začnou v dohledné době.
Na Ukrajinu mezitím dál dopadají ruské rakety a íránské drony. Drony, v jejichž užívání školí ruské vojáky íránští experti, kteří dorazili na ukrajinský poloostrov Krym anektovaný Ruskem. Informace, že Íránci školí Rusy přímo na Krymu zaznívají otevřeně už i z Bílého domu.
„Teherán je nyní přímo zapojen na zemi a prostřednictvím poskytování zbraní, které mají dopad na civilisty a civilní infrastrukturu na Ukrajině, které zabíjejí civilisty a ničí civilní infrastrukturu na Ukrajině,“ uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Na jeho slova upozornila americká zpravodajská stanice CNN.
Dodal, že USA se nyní obávají, že Rusko bude od Íránu požadovat další zbraně, včetně raket země-země.
Íránská strana opakovaně popřela, že by Ruské federaci dodávala zbraně. Ruský zástupce při OSN rovněž trval na tom, že všechny bezpilotní letouny použité proti Ukrajině byly ruské - nikoli íránské. Tvrzení o opaku označil za „dezinformační kampaň".
„Mohou světu lhát, ale rozhodně nemohou skrývat fakta,“ poznamenal k tomu ve čtvrtek Kirby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.