Vědci vyčítají vládě, že je vloni málo poslouchala

01.01.2021 15:40 | Zprávy

Způsob, jímž Babišova vláda provází Česko epidemií koronaviru, nezřídka naráží na kritiku; nejen ze strany opozičních lídrů, ale také odborníků. Přestože boj proti epidemii vláda svádí poprvé, ne vždy dala při hledání správného řešení prostor českým vědcům, kteří nabízeli nápady, zařízení i erudici, píší Lidové noviny.

Vědci vyčítají vládě, že je vloni málo poslouchala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula a Andrej Babiš

Do médií v roce 2020 promlouvaly desítky expertů, kteří však často nenacházeli společnou řeč nejen s klinickými lékaři, ale ani s politiky a s úřady. Museli navíc krotit plané naděje na vysněnou „českou vakcínu“, kterou zkritizovala třeba i Učená společnost ČR.

Podle Otakara Fojta, vědeckého atašé britské ambasády, nebylo v době koronakrize snadné přesvědčit vládu, aby vědecké znalosti naplno využila. „Ukázalo nám to, že věda nejsou jen nové technologie a zázračné hračky, ale že je to postup hledání pravdy a poznatků, proces pokládání si otázek a rigorózní testování hypotéz, abychom je mohli přijmout, nebo odmítnout. Všichni jsme viděli, že postupy vědy nejsou snadné, je v nich řada nezodpovězených otázek, častá odpověď je ,nevíme‘ a poznání se vyvíjí a rozšiřuje,“ uvedl Fojt, který v Česku spatřuje rezervy, jak přenášet vědecké znalosti do tvorby vládních aktivit.

K tomu dodává, že o český výzkum je ve světě zájem; dosvědčují to i citace tisíců článků. Britové mají síť vědeckých poradců na každém ministerstvu.

„Je pozoruhodné, jak tento zvláštní rok ukázal, že mnoho z věcí, o nichž se tvrdilo, že nejsou možné, šlo uskutečnit. Vynikla rychlost navázání spolupráce, takže se prakticky v řádu dní formovaly spolupráce ústící do výsledků uplatnitelných v praxi,“ sdělil pro Lidovky.cz Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury ČR, která podporuje aplikovaný výzkum.

„To vše je něčím, z čeho bychom se měli poučit – méně planých řečí a více reálných pokusů ústících do praxe,“ dodává Martin Bunček z Technologické agentury ČR. Bez základního výzkumu, který podporuje státní Grantová agentura ČR, však průlomové vynálezy nikdy nepřijdou.

Podle držitele ocenění Česká hlava Václava Hořejšího, jenž bádá v základním výzkumu na poli molekulární imunologie, je velmi potěšitelné, že pokračuje trend zvyšování úrovně našeho základního výzkumu – většina týmů v ústavech Akademie věd a na některých fakultách našich předních univerzit je již na velmi dobré mezinárodní úrovni. „V tomto směru došlo za posledních dvacet let skutečně k obrovskému pokroku,“ hodnotí profesor Hořejší.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

20:42 Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

„Samozřejmě rozumím, že pro BIS by byl nejlepší severokorejský režim. Oni to vlastně vedou k tomu, t…