Již o víkendu měl podle dohod z minulého týdne mezi zástupci Ruska a Ukrajiny vzniknout humanitární koridor, který měl umožnit odchod civilistů z obleženého přístavu Mariupol, kde v mírových dobách žilo asi 450 tisíc lidí. Ve městě už nejsou k sehnání potraviny, pitná voda a nefunguje topení. K evakuaci civilistů však nedošlo.
„Mariupol zůstává pod palbou. Ženy, děti a staří lidé trpí. Jsme ničeni jako národ. Toto je genocida ukrajinského lidu,“ uvedla městská rada v prohlášení.
- Psali jsme: Svět se taktak vyhnul katastrofě. Ruská armáda míří k další jaderné elektrárně, ze Západu zní varování
Během víkendu se lidé snažili dostat také z obleženého města Irpiň ležícího jen pár kilometrů severozápadně od Kyjeva.
Rusové ve městě mohutně ostřelují i obytné čtvrti a zaútočili rovněž na únikové koridory plné civilistů včetně rodin s dětmi.
Z obléhaného města přicházejí fotografie, které ukazují zkázu obytných domů, ale také nepublikovatelné momenty, kdy Rusové pálí do utíkajících lidí. Fotograf deníku The New York Times při útěku z města zachytil moment, kdy Rusové při minometné palbě na koridor s utíkajícími civilisty zabili matku s dvojicí dětí a zatímco jejich těla leží na ulici, ukrajinští vojáci se snaží zachránit život jejich zraněného otce.
BBC teď hlásí, že jednání o vytvoření humanitárních koridorů pokračuje, ale ukrajinská strana se zlobí, protože některé humanitární koridory končí v Rusku, které Ukrajinu napadlo, nebo v Bělorusku, které ruský vpád na Ukrajině podporuje. Ruská armáda v Bělorusku čerpá palivo a bere další zásoby.
Úplný seznam tras zveřejnila ruská tisková agentura Ria s odvoláním na nedávno zřízený orgán nazvaný Mezirezortní koordinační velitelství pro humanitární odezvu na Ukrajině.
Z Mariupolu mají vést koridory dva.
Trasa 1 - Novoazovsk, Taganrog, Rostov na Donu (Rusko), poté letecky, po silnici nebo po železnici do vybraného místa určení nebo dočasného zadržovacího místa.
Trasa 2 - Portivske, Mangush, Respublika, Rosivka, Bilmak, Polohi, Orekhiv, Zaporizhzhya (Ukrajina).
Z Charkova má vést koridor do Ruska - přes Nekhoteyevku, Belgorod (Rusko), pak letecky, po silnici nebo železnici.
Z města Sumy mají být ustaveny dva koridory.
Trasa 1 - Sudzha, Belgorod, pak jakoukoliv dopravou.
Trasa 2 - Sumy, Golubivka, Romny, Lokhvitsya, Lubny, Poltava (Ukrajina).
- Další informace naleznete zde
Z Kyjeva má vést koridor toliko jeden a to na trase Hostomel, Rakivka, Sosnovka, Ivankiv, Orane, Černobyl, Gden, Gomel (Bělorusko), pak letecky do Ruska.
Mluvčí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil návrh za „zcela nemorální“ a prohlásil, že Rusko se snaží „využít utrpení lidí k vytvoření propagandistického obrazu“.
Ministr britské vlády James Cleverly označil ruské plány na dočasné příměří – umožnit civilistům přístup k humanitárním koridorům, které vedou buď do Běloruska, nebo do Ruska – za „neuvěřitelně cynické“.
„Zajistit evakuaci do náruče země, která právě ničí tu vaši, je nesmysl,“ uvedl pro BBC ministr pro Evropu a severní Ameriku.
Znovu vyloučil možnost, že NATO vytvoří nad Ukrajinou bezletovou zónu, a řekl, že prezident Putin se snaží zatáhnout NATO do konfliktu, „aby ospravedlnil své falešné vyprávění, že Rusko vzdoruje agresivnímu NATO“.
Dominik Stillhart z Mezinárodního červeného kříže ve vyjádření pro BBC upozornil, že koridor, na jehož vytvoření přistoupilo o víkendu Rusku a který měl dát civilistům z Mariupolu možnost dostat se do bezpečí, vedl přes zaminované území.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.