Zhruba před týdnem byly povoleny útoky západními zbraněmi na území Ruska, za což byla vláda Joea Bidena hojně kritizována a obviňována, že se snaží rozpoutat třetí světovou válku, než Donald Trump nastoupí do úřadu.
Analytik Tyler Weaver je ovšem jiného názoru. Totiž že „třetí světovou“ se snaží rozpoutat sami Ukrajinci. Podotkl, že Rusové upravili svou jadernou doktrínu, aby zabránili tomu, že by na ně NATO útočilo v „rukavici“, tedy skrze Ukrajinu. Ale poukazuje, že Ukrajina není jen rukavice, naopak má své vlastní strategické záměry a „vrtí psem“, tedy manipuluje své spojence a sponzory.
„Jedinou možností, jak Zelenskij může – a kdy mohl – vyhrát tuto válku, je vypuknutí širší války mezi NATO a Ruskem, která by jemu a jeho režimu dala určitou naději na přežití díky vítězství NATO. Proto se důsledně snaží přesně takovou válku podnítit. Tím se dostáváme ke včerejšímu večeru,“ napsal analytik poté, co na ruské území dopadly první dalekonosné západní rakety.
Podle něho deníku New York Times podstrčili informaci o povolení úderů střelami ATACMS Ukrajinci. „Pokud mohu soudit, tento článek byl prostě nepravdivý – Bidenova administrativa žádné takové rozhodnutí neučinila a veškeré diskuse o této záležitosti se týkaly velmi omezeného povolení omezeného na pohraniční oblast Kurska, nikoliv nějakého rozsáhlého povolení,“ míní analytik.
Je to podle něho strategie „dvou koutů“. Připomíná, že Ukrajina za porušování pravidel použití zbraní, ať bylo jak chce závažné, nebyla nikdy potrestána. „Jsou to ti samí lidé, kteří s vážnou tváří tvrdili, že Rusové ostřelují centrum Doněcku 155mm dělostřelectvem standardu NATO. Je jim to jedno,“ dal příklad a doplnil, že z nějakého důvodu se NATO nikdy veřejně neohradilo. Článek měl tedy za cíl donutit NATO, aby souhlasilo s jejich plánem, a zároveň dát navýsost najevo Rusům, že ukrajinské akce mají plné posvěcení od NATO.
Tudíž mohli přistoupit k dalšímu kroku v plánu. „Poradci NATO ukrajinské systémy GMLRS(naváděné salvové raketomety – pozn. red.) pečlivě nesledují, natož aby je provozovali. Na rozdíl od složitějších zbraní, jako je Storm Shadow, si s nimi tedy AFU může dělat, co chce – a i se svou malou zásobou zbývajících raket ATACMS, které si nechala na horší časy,“ vysvětlil analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta