Velvyslanec Landovský vysvětloval, proč musí NATO mít plán na odstrašení Ruska. A sledovat musíme i Čínu

04.01.2020 18:40 | Zprávy

Velvyslanec České republiky při NATO Jakub Landovský v rozhovoru pro Právo okomentoval zabití jednoho z nejmocnějších mužů íránského režimu – velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Sulejmáního. Zmínil i Rusko a Čínu, před nimiž se prý musíme mít na pozoru.

Velvyslanec Landovský vysvětloval, proč musí NATO mít plán na odstrašení Ruska. A sledovat musíme i Čínu
Foto: ČSSD
Popisek: Jakub Landovský

Vzhledem k tomu, že byl hned na počátku roku 2020 zabit jeden z nejmocnějších mužů íránského režimu, podle Landovského zvlášť na Blízkém východě nelze čekat klid. Vyslanec jen doufá, že bude situace co nejklidnější. Už proto, že v Iráku působí čeští policisté, kteří školí irácké bezpečnostní složky. Navíc si prý musíme počkat na to, co předvedou turečtí vojáci v Libyi, kam se chystají. Změny mocenských poměrů ve zmíněných zemích prý mohou opět posílit migrační toky.

Landovský však také prohlásil, že navzdory roztržkám mezi Tureckem a dalšími členskými státy NATO je Aliance v lepší kondici než kdy dřív.

Platí to, že NATO je nyní možná v lepší kondici, než bylo, kdyby si prezident Macron své výroky, které jako diplomat nemohu komentovat, odpustil. Když rozhýbete loď víc, než je běžné, tak si každý lépe uvědomí, co by se stalo, kdyby se loď na rozbouřeném moři převrhla. Pomohlo, že se významní spojenci – USA, Německo nebo Británie – postavili za spojenecké hodnoty, za to, že je NATO nesmírně důležitý nástroj kolektivní bezpečnosti hlavně v otázce aplikace článku pět, tedy že všichni se postaví na obranu napadené země,“ uvedl Landovský.

V rozhovoru došlo i na Rusko. Podle Landovského NATO s Ruskem diskutuje, ale zároveň vůči němu uplatňuje plán odstrašení, protože některé členské státy Aliance, jako Polsko nebo pobaltské země, mají vzhledem ke svým historickým zkušenostem s Ruskem obavy z toho, co by nejrozlehlejší stát na světě mohl provést.

Vedle toho musí prý NATO bedlivě sledovat také Čínu.

„O Číně nemluvíme jako o hrozbě, ale to neznamená, že nemusíme být ostražití. Čína v oblasti bezpečnosti roste, má druhý největší vojenský rozpočet, je hodně aktivní v kybernetické oblasti. Zvyšuje svou přítomnost v regionech, které jsou pro spojence důležité, a je potřeba ji sledovat. Snaží se vybudovat námořní spojení s velkými světovými obchodními centry pro export svého zboží a pro dovoz fosilních paliv. Čína také zkoumá arktickou oblast, kde se v souvislosti s klimatickou změnou otvírá severní cesta pro čínské lodě. Musíme být ostražití a sledovat každého, kdo v této oblasti působí,“ prohlásil Landovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …