Českou republiku čekají v říjnu sněmovní volby. Favoritem klání je „populistické hnutí ANO Andreje Babiše“, píše doslova server. Druhá sociální demokracie se teď potácí někde kolem 12 až 14 procent, píše dál Politico. ČSSD se proto snaží využít protiuprchlíckých a protimigrantských nálad, které dovedně rozehrává právě Andrej Babiš a spolu s ním i prezident Miloš Zeman. Přitom po roce 1989 se Česká republika chtěla stát členem rodiny vyspělých demokratických zemí. Také díky prvnímu prezidentovi Václavu Havlovi se to nakonec podařilo. Česko se v roce 2004 stalo členskou zemí EU a zůstalo v ní i navzdory názorům druhého prezidenta Václava Klause, který byl vůči Unii velmi kritický.
„Migrační krize ale všechno změnila. Mezi Čechy se rozmohla dříve nevídaná xenofobie. Povzbuzeni protimigrantskými náladami u polských, slovenských i maďarských sousedů, mají teď čeští politici pocit, že hrají se silnou kartou, pokud brojí proti povinným uprchlickým kvótám,“ píše server.
Právě na odporu vůči kvótám se ukazuje, že Evropská unie se může změnit ve dvourychlostní uskupení. Tento trend prý potvrdil i prezident Miloš Zeman, když prohlásil, že bude lepší vzdát se dotací z EU, než aby Česko muselo přijmout uprchlíky. Češi vnímají migranty jako velkou bezpečnostní hrozbu. Průzkum agentury CVVM ukazuje, že 61 procent občanů je proti přijímání uprchlíků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp