Věřili Američanům a Britům, na Francouze udělali dlouhý nos. Spláčou na výdělkem

26.03.2024 8:02 | Zprávy

„Deset let nebudeme mít ponorky, možná i víc,“ varuje bývalý australský premiér Malcolm Turnbull. Austrálie relativně nedávno zrušila spolupráci s Francií na stavbě a vývoji svých ponorek. Místo toho uzavřela spojenectví s USA a Velkou Británií. Jenže ouha, nové ponorky vyrobené ve spolupráci s nimi mají připlout až ve čtyřicátých letech. Co mezitím? Nápad byl pořídit americké ponorky. Jenže těch Američané nemají dost ani pro sebe. A když bude v Bílém domě Donald Trump, tak je skoro určitě nepustí.

Věřili Američanům a Britům, na Francouze udělali dlouhý nos. Spláčou na výdělkem
Foto: Repro X
Popisek: USS Carney sestřeluje rakety a drony zřejmě mířící na Izrael

AUKUS je trojstranný vojenský pakt pro oblast Indo-Pacifiku, vyhlášený 15. září 2021 Austrálií, Spojeným královstvím a Spojenými státy americkými. Pamětníci si mohou vzpomenout, že kvůli tomuto paktu došlo u protinožců k roztržce s Francií, od které měla Austrálie objednané ponorky. Nakonec došlo k dohodě, že australská vláda za zrušení kontraktu zaplatí 550 milionů eur, tedy skoro 14 miliard korun.

Spolupráce s Velkou Británií a Spojenými státy měla pro Austrálii znamenat pomoc se získáním osmi nových jaderných ponorek a také spolupráci ohledně technologií. Jak to zatím vypadá? Podle bývalého australského premiéra Malcolma Turnbulla neslavně. Expremiér podotýká, že dohoda s Francií by znamenala, že ve třicátých letech už by měli nové ponorky, které by nahradily staré ponorky třídy Collins, kterým v tu dobu končí životnost. Místo toho by Austrálie měla dostat nové, jaderné ponorky. Jenže ty dle Turnbulla nebudou k dispozici až do čtyřicátých let.

Turnbull připomíná, že většina velkých vojenských zakázek mívá zpoždění. A britská firma BAE u námořních projektů mívá nejen pravidelně zpoždění, ale také se většinou nevejde do rozpočtu, což je případ britských ponorek třídy Astute a australských fregat třídy Hunter.

Co tedy dělat ve třicátých letech? Řešení mělo být, že si Austrálie pořídí tři americké ponorky třídy Virginia, kdy první by měla dorazit v roce 2032 a další dvě v letech 2035 a 2037. Pokud by se nové jaderné ponorky zpozdily, tak by se pořídily ještě dvě. Mělo by se jednat jednak o použité kusy s životností ještě dvacet let a pak i nové stroje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

méně vražedných strojů a zbraní je jenom ku prospěchu planety a obyvatelstva., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepadr , 26.03.2024 8:27:29
howgh.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

4:44 Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

„Ideálním rozhodnutím by bylo ukončení boje o světovou moc vytvořením demokratického OSN, kde by o p…