Ceny potravin dosáhly v minulých dvou měsících tak závratných hodnot, že je český občan od roku 1989 ještě nepamatuje. Vláda se i přesto zatím neodhodlala ke snížení DPH jako někteří naši zahraniční sousedé, a tak stále plynou do státní pokladny ohromné sumy ze spotřební daně. Kam ale ty směřují, když státní dluh pořád roste, je opravdu velkou záhadou.
Na rekordní inflaci, se kterou jsme ještě před pár týdny patřili k třem „premiantům“ v celé EU, samozřejmě doplácejí nejvíce rodiny s více dětmi, samoživitelé či senioři. Posledně jmenovaná skupina obyvatel si bude muset ještě více utáhnout opasek, protože snížení zákonné valorizace penzí, jež je dle mnoha právnických specialistů na hraně zákona, schválila už Poslanecká sněmovna i pravicový Senát, a podepsal to nový prezident republiky. Prezident Petr Pavel přitom vyjádřil výhradu, že by se měli uskrovnit společně s národem i samotní politici, kteří si však počátkem roku ještě nechali své platy paradoxně navýšit.
Jak si ParlamentniListy.cz ověřovaly napříč republikou, současná horentní inflace působí běžným lidem nemalé problémy a „světlo na konci tunelu“ zatím není nikde vidět.
„ I když zrovna neberu malé peníze, tak se musím i já při nákupech, a to zvlášť pak zeleniny a ovoce, dost uskrovňovat. Připadám si někdy jak za Husákova režimu, kdy rajčata v zimě a na jaře stála šílené peníze v porovnání k tehdejším platům. Teď je to stejné, koupím si tak dvě, tři papriky nebo rajčata a končím. Protože žijeme s manželkou v nájmu, v bývalých Bakalových bytech, tak si moc vyskakovat nemůžeme, když chceme alespoň občas něco dát i našim vnukům,“ posteskl si 59letý železničář Mirek z Ostravy-Poruby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán