Staré a slavné město Hamburk se chystá na summit lídrů zemí G20. Setkání státníků se uskuteční až v pátek a sobotu, ale protestující se sjíždějí do města už teď. Na čtvrtek je naplánována demonstrace nejtvrdších levicových radikálů, kteří se scházejí na slavném Rybím trhu (Fischmarkt). Policie však zřejmě nic nechce ponechat náhodě, takže levicové radikály střeží velké množství policistů z více než dvaceti policejních dodávek. K dispozici mají i vodní děla. Policejních dodávek a strážců zákona je na místě tolik, že lze bez nadsázky říci, že se jimi náměstí jen modrá. Nad demonstranty létají policejní vrtulníky.
Desítky policistů včetně těžkooděnců hlídají skupinu asi pěti set radikálů, kteří se zatím jen v klidu srocují na místě. Scházejí se kolem pódia, kterému vévodí velký nápis „Summit G20: Vítejte v pekle“. O dvacet minut později už je na trhu asi 900 radikálů, kteří si povídají, a na začátku celé akce působí vše velmi poklidně a mírumilovně. Jen novináři, kteří se mezi demonstranty pohybují, mají pro jistotu na hlavách helmy.
NATO je teroristická organizace, hřímal jeden z řečníků
Okolo půl páté už se v Hamburku na Rybím trhu pohybovalo více než 1500 demonstrantů. Promluvil k nim uprchlík z Afriky, ze Súdánu, který upozornil, že Afričané se vlastně nalézají ve dvojím ohni. V jejich rodných zemích je utlačují diktátoři, které začasté Západ podporuje. Podporuje je i NATO, které řečník označil za „teroristickou organizaci“.
„Není to summit dvaceti nejvyspělejších zemí světa, ale těch nejšpinavějších zemí světa,“ hřímal z pódia africký řečník. Řada zemí, které se dnes prohlašují za nejvyspělejší, se v minulosti podílela na kolonizaci Afriky i Blízkého východu a tato kolonizace jak Afriku, tak Blízký východ navždy poznamenala. Důkazem může být situace v Súdánu, kde tvrdou rukou vládne prezident Umar al-Bašír, diktátor. Především v súdánském Dárfúru si lidé procházejí peklem.
A když už Afričané seberou odvahu, vydají se na pochod ze své vlasti do Evropy, nedočkají se u nás nijak vřelého přijetí. Ulicemi evropských měst pochodují nacionalisté a vyřvávají, že tady žádné uprchlíky nechtějí. Západní státy se však prý dodnes zajímají o suroviny, které by si mohly z Afriky odvézt, což je podle řečníka pokrytectví toho nejhrubšího zrna.
Po půl šesté se na pódiu stále střídali řečníci. Vystoupili např. ohnivé Mexičanky. Demonstranti se při poslouchání projevů notně posilovali alkoholem a stále platilo, že vše probíhá v klidu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vít Hassan