"Rozumím tomu návrhu tak, že Slovensko usiluje o to, aby se zrychlilo projednávání přípravy společné evropské pohraniční a pobřežní stráže," uvedl premiér. "Česká republika je připravena podpořit tento návrh Slovenska na svolání mimořádné Evropské rady, pokud by to zrychlilo nejen přípravu této evropské pohraniční stráže, ale také další kroky, kterými Evropa musí čelit současné migrační krizi," dodal.
Téma na dnešním jednání vlády otevřel místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovci požadovali podporu kabinetu pro mimořádný summit mimo jiné i kvůli nárůstu počtu sexuálních útoků v některých evropských státech. Podle Jurečky hrozí, že násilí se bude kvůli volně prostupným hranicím šířit dál. "Myslíme si, že je potřeba projednat operativní opatření, pokud jde o bezpečnost uvnitř Schengenu a také ochranu vnější hranice," uvedl. Podle premiéra je iniciativa lidovců v souladu s postojem vlády.
S podporou summitu souhlasí také hnutí ANO. "Pan premiér nám navrhl, abychom podpořili tu výzvu, a my to určitě podporujeme," řekl předseda hnutí, vicepremiér Andrej Babiš. Dodal, že lidovci by měli prostřednictvím své frakce v Evropském parlamentu zatlačit na německou kancléřku Angelu Merkelovou, jejíž výzva by prý mohla mít větší váhu.
O svolání summitu žádal Fico již minulý týden. V pondělí se pak dopisy obrátil na předsedu unijních summitů Donalda Tuska, šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a na představitele nynějšího nizozemského předsednictví v EU se žádostí o urychlení příprav vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže, která má zabránit nekontrolované migraci do Evropy.
Tusk svolávat mimořádný summit ale v plánu nemá. Podle jeho tiskové služby bude migrace tématem řádné únorové schůzky šéfů států a vlád osmadvacítky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa