Vláda posoudí zavedení veřejných žalob kvůli diskriminaci

07.04.2019 13:10 | Zprávy

Poslanecký návrh na zavedení veřejných žalob kvůli diskriminaci vláda ANO a ČSSD před zákonodárci zřejmě nepodpoří, ale ani neodmítne. K novele by se měl kabinet postavit na pondělní schůzi podle podkladů neutrálně. Předloha také přenáší důkazní břemeno z žalujícího na žalovaného ve všech individuálních sporech podle antidiskriminačního zákona.

Vláda posoudí zavedení veřejných žalob kvůli diskriminaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jediným bodem programu mimořádné schůze sněmovny bylo vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

Právo podávat veřejné žaloby by podle předlohy skupiny poslanců vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů získaly nevládní organizace, které se zabývají ochranou práv obětí diskriminace. Mohly by se domáhat toho, aby soud rozhodl, že se diskriminace stala, že musí skončit a že musí být odstraněny její následky.

„Žaloby na navrácení v předešlý stav nebo na určení nejsou pro veřejnou žalobu v navrhované podobě vhodné, neboť již předpokládají mnohem větší zájem dotčených osob na výsledku řízení, aniž by však měly v řízení jakkoliv zaručené postavení,“ napsali k tomu vládní legislativci. Zpochybnili také ustanovení o tom, že pokud by byl v žalobě uveden konkrétní diskriminovaný člověk, musel by s jejím podáním předem souhlasit. Úprava by mohla vést podle právníků k mylnému dojmu, že nezisková organizace jednotlivce v řízení zastupuje.

Veřejné žaloby by mohly směřovat podle novely na možné diskriminační jednání, které dopadá na větší počet lidí, nebo na případy nerovného zacházení, které by svým rozsahem či společenským dopadem mohly významně ohrozit veřejný zájem. V současnosti jsou možné jen individuální žaloby.

„Žaloba ve veřejném zájmu může zmenšit množství žalob podávaných v každém jednom případu diskriminace a tudíž i ulevit přetížení soudů, jakož i ušetřit náklady stran na vedení sporu,“ napsali autoři novely. Veřejné žaloby by mohly mít podle nich i preventivní charakter. Kabinet v této souvislosti připomene, že chystá zavedení možnosti hromadných žalob, kterou budou moci využít i oběti diskriminace.

Přenos důkazního břemene na všechny spory kvůli diskriminaci předkladatelé zdůvodňují tvrzením, že nynější podoba zákona znevýhodňuje některé zranitelné skupiny lidí, například seniory nebo zdravotně postižené. Nyní platí přenos důkazního břemene pouze ve sporech rasové diskriminace, diskriminace ohledně zaměstnání a povolání a nerovnosti v přístupu ke zbožím a službám kvůli pohlaví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

10:36 Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

Mají se Češi stále hůř, nebo jsou jen příliš zachmuření? Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel i …