V Poslanecké sněmovně leží návrh zákona, který by rozšířil možnosti soudců, kdy mohou s pomocí tzv. trestního příkazu poslat pachatele zločinů do vězení bez toho, aniž by jej byť jednou jedinkrát viděli u soudu v hlavním líčení.
Server iDNES.cz poznamenal, že již dnes je asi polovina případů u soudu řešena s pomocí trestního příkazu.
Mohou Němci přestat cítit vinu za své rodiče, prarodiče a praprarodiče, jak jim radí Elon Musk?Anketa
Trestní příkaz je speciální zrychlenou formou řízení, při které neprobíhá hlavní líčení. Pokud je skutkový stav spolehlivě prokázán důkazy, je možné vynést rozsudek i bez výslechu obžalovaného. Doposud bylo možné vynášet v tomto řízení jen tresty peněžité, propadnutí věci, zákazy činnosti nebo podmíněné vězení.
Ministerstvo spravedlnosti si od novely slibuje zrychlení práce soudů. Jenže ze Soudcovské unie se ozývají kritické hlasy, že soudci a soudkyně dnes mají možnosti, jak svou práci urychlit.
„Typicky třeba u krádeží v obchodě nebo jiných bagatelních trestných činů je podezřelý zadržen maximálně na 48 hodin a je ihned postaven před soudce. Ten jej vyslechne a pak trestním příkazem rozhodne. Během pár hodin je věc rozhodnutá,“ vysvětloval šéf Soudcovské unie Libor Vávra.
Z ministerstva však zaznívá i uklidnění, že pokud některý z odsouzených nebude s trestním příkazem souhlasit, může dosáhnout toho, že proběhne klasické řízení před soudem. Tato možnost je v trestním právu i doposud.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák