Vládní web. Zvláštní, něco chybí. Bobošíková to rozebrala do posledního šroubku

26.04.2022 21:01 | Ze sítí

Česká vláda se zostra pustila do boje s dezinformacemi, do nějž dokonce vyslala zmocněnce pro média a dezinformace, a k tomu tvrdí, že vypnutí webu není žádná cenzura. „Může s dezinformacemi bojovat ten, kdo za ně sám vyhazuje naše peníze? Může popírat cenzuru ten, kdo z vládního ‚informačního webu‘ vědomě dělá web propagandistický?“ komentuje její počínání moderátorka Jana Bobošíková ve své relaci Aby bylo jasno na YouTube. Zároveň upozorňuje, že spolupracovníci Fialova kabinetu pod smyšlenými jmény útočí na lídry opozičních stran či na Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze.

Vládní web. Zvláštní, něco chybí. Bobošíková to rozebrala do posledního šroubku
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezidentka ISDE, Jana Bobošíková

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že vypnutí „v žádném případě nebyla cenzura“. „Řádný občan může říct, co chce, a o cenzuře se nedá mluvit. Bránit se proti dezinformacím je něco, co patří k bezpečnostní politice státu,“ uvedl k vypnutí webu, ke kterému došlo kvůli válce na Ukrajině.

Kromě toho, že vláda zřídila zmocněnce pro dezinformace, uvažuje o zákonu, který vypínání webů posvětí, tleská čistkám ve školách, dodává Bobošíková ve svém pořadu. Znepokojující podle ní je, že vláda dokonce objednala web s názvem Braňme Ukrajinu, braňme Česko, ve kterém varuje před šířením prokremelských dezinformací. „Nabádá k tomu, aby lidé udávali své spoluobčany za dezinformace na sociálních sítích, protože: ‚Nahlásit dezinformace není práskačství.‘ Přitom sama vláda dezinformuje, až se jí od klávesnice práší,“ konstatuje moderátorka pořadu Aby bylo jasno s tím, že tak koná za naše peníze.

To ale podle Bobošíkové není zdaleka vše, kabinet prý využívá lidi, kteří dehonestují opoziční politiky či Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze, jejímž novopečeným děkanem je ekonom a expert Trikolóry Miroslav Ševčík. „Vláda má kolem sebe lidi placené z našich daní, kteří pod smyšlenými jmény například tvrdí o Tomiu Okamurovi, že je ‚smrdutej Japončík‘ nebo že ‚Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické je Putinův ostrov rozvratu uprostřed republiky‘,“ předesílá obsah pořadu.

Podle vládního prohlášení musí být obrana proti dezinformacím rychlá a zároveň nesmí narušovat svobodu slova. Vláda slibovala, že do vedoucích pozic vybere poctivé, kompetentní a důvěryhodné osobnosti. Lidé podle ní mají být mediálně gramotní a média transparentní.

Bobošíková si proto posvítila na to, jak ve skutečnosti vypadá pracovní náplň „kompetentního a důvěryhodného“ vládního zmocněnce Michala Klímy a ukázala, komu z jeho rozhodnutí platíme za velmi sporný výše zmíněný web Braňme Ukrajinu, braňme Česko. A co prý publikují spolupracovníci pětikoalice pod smyšlenými jmény na sociálních sítích. „Upozorňuji, že zde je odbornost, transparentnost a slušnost jako řemen,“ dodává s notnou dávkou ironie moderátorka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…