Dne 24. listopadu proběhlo první kolo prezidentských voleb, ve kterém překvapivě zvítězil pravicový kandidát Călin Georgescu. Ve volbách získal coby nezávislý kandidát 22,94 % a postoupil tak do druhého kola, informovala agentura AP News. Původně mu průzkumy předpovídaly pouze okolo 10 %. Georgescu kritizuje Evropskou unii a NATO, působil na rumunském ministerstvu životního prostředí i jako zástupce Rumunska v Programu OSN pro životní prostředí. Kontroverze vzbudil svými výroky, v nichž chválil ruského prezidenta Vladimira Putina a Ukrajinu nazval „vymyšleným státem“.
Neočekávané vítězství Georgescua bylo částečně podpořeno divácky úspěšnou kampaní na TikToku, která oslovila především mladší generaci. Georgescu v kampani zdůrazňoval svou nezávislost na tradičních stranách a kritiku prozápadní politiky Rumunska. Tím zaujal značnou část voličů nespokojených s vládním establishmentem, píše americký server POLITICO.
Georgescu v prvním kole voleb porazil Elenou Lasconiovou z progresivní strany Unie záchrany Rumunska (19,18 %) i současného premiéra Marcela Ciolacua (PSD). Lasconiová se ve své kampani vymezovala vůči proruským postojům Georgescua. Varovala, že jeho vítězství by mohlo dostat Rumunsko znovu do sféry vlivu Ruska, a zdůraznila význam proevropského směřování země. „Pokud budeme jednotní, ruští boti na TikToku nemohou zničit naši demokracii,“ prohlásila.
O tři dny později po prvním kole prezidentských voleb byly dne 27. listopadu oznámeny předběžné výsledky parlamentních voleb. Nejvíce hlasů v nich získala středolevá Sociální demokratická strana (PSD) s 22,6 %. Krajně pravicová Aliance za sjednocení Rumunů (AUR) dosáhla 18,2 %, liberální středopravicová strana Unie záchrany Rumunska (USR) 12,1 % a koaliční partner PSD, Liberálové, získali 14,4 %. Další pravicové strany, SOS a POT, měly 7,6 % a 6,3 %, zatímco etnická maďarská strana UDMR obdržela 6,5 %.
PSD pravděpodobně povede koaliční rozhovory, avšak dohoda bude obtížná kvůli rozdílným pohledům na řešení rekordního rozpočtového deficitu, který dosahuje 8 % HDP, nejvíce v EU, píše agentura Reuters. Volby provázely obavy z rostoucích životních nákladů a sociálních rozdílů, které Rumunsko řadí mezi nejchudší regiony EU. Zásadní tedy bude výsledek druhého kola prezidentských voleb, protože prezident jmenuje premiéra, což by mohlo ovlivnit konečné složení vlády.
Politické napětí v Rumunsku ještě zvýšil zásah Ústavního soudu, který nařídil přepočítání 9,46 milionu hlasů z prezidentských voleb kvůli podezření z vměšování nepřátelských aktérů. Stížnost podal neúspěšný kandidát Cristian Terhe. Rumunský informační server DIGI24.ro ovšem dnes, 2. listopadu, informoval, že Ústavní soud Rumunska jednomyslně rozhodl o potvrzení a platnosti výsledků prvního kola voleb prezidenta Rumunska.
Stížnost kandidáta Terhe, který tvrdil, že došlo k přesunu hlasů ve prospěch Lasconiové, byla prošetřena, ale potvrdilo se, že šlo o administrativní chyby, které byly opraveny. Po přepočítání hlasů nebyly zjištěny žádné významné rozdíly.
„Soud si uvědomil, že hlasy v diaspoře nebyly zpochybněny, a v důsledku toho shledal, že jejich přepočítávání již není nutné. I když byly zjištěny určité rozdíly mezi kandidáty, které však nevyplývají z podvodu, jenž by mohl změnit výsledek, jsou považovány pouze za možné věcné chyby při sčítání odevzdaných hlasů, které nemají žádný význam pro stanovení výsledků,“ uvedl předseda Ústavního soudu, soudce Marian Enache.
Pro Rumunsko to znamená, že druhé kolo mezi Călinem Georgescuem a Elenou Lasconiovou se uskuteční 8. prosince. Elena Lasconiová, starostka města Câmpulung, byla v červnu tohoto roku zvolena předsedkyní USR se ziskem 68 % hlasů. Hlasování probíhalo online po dobu dvou dní a zúčastnilo se ho 11.333 členů strany z 25.607 oprávněných voličů. Ve své vítězné řeči zdůraznila potřebu jednoty v rámci strany, odhodlání hájit demokracii v Rumunsku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová