Dne 24. listopadu proběhlo první kolo prezidentských voleb, ve kterém překvapivě zvítězil pravicový kandidát Călin Georgescu. Ve volbách získal coby nezávislý kandidát 22,94 % a postoupil tak do druhého kola, informovala agentura AP News. Původně mu průzkumy předpovídaly pouze okolo 10 %. Georgescu kritizuje Evropskou unii a NATO, působil na rumunském ministerstvu životního prostředí i jako zástupce Rumunska v Programu OSN pro životní prostředí. Kontroverze vzbudil svými výroky, v nichž chválil ruského prezidenta Vladimira Putina a Ukrajinu nazval „vymyšleným státem“.
Neočekávané vítězství Georgescua bylo částečně podpořeno divácky úspěšnou kampaní na TikToku, která oslovila především mladší generaci. Georgescu v kampani zdůrazňoval svou nezávislost na tradičních stranách a kritiku prozápadní politiky Rumunska. Tím zaujal značnou část voličů nespokojených s vládním establishmentem, píše americký server POLITICO.
Georgescu v prvním kole voleb porazil Elenou Lasconiovou z progresivní strany Unie záchrany Rumunska (19,18 %) i současného premiéra Marcela Ciolacua (PSD). Lasconiová se ve své kampani vymezovala vůči proruským postojům Georgescua. Varovala, že jeho vítězství by mohlo dostat Rumunsko znovu do sféry vlivu Ruska, a zdůraznila význam proevropského směřování země. „Pokud budeme jednotní, ruští boti na TikToku nemohou zničit naši demokracii,“ prohlásila.
O tři dny později po prvním kole prezidentských voleb byly dne 27. listopadu oznámeny předběžné výsledky parlamentních voleb. Nejvíce hlasů v nich získala středolevá Sociální demokratická strana (PSD) s 22,6 %. Krajně pravicová Aliance za sjednocení Rumunů (AUR) dosáhla 18,2 %, liberální středopravicová strana Unie záchrany Rumunska (USR) 12,1 % a koaliční partner PSD, Liberálové, získali 14,4 %. Další pravicové strany, SOS a POT, měly 7,6 % a 6,3 %, zatímco etnická maďarská strana UDMR obdržela 6,5 %.
PSD pravděpodobně povede koaliční rozhovory, avšak dohoda bude obtížná kvůli rozdílným pohledům na řešení rekordního rozpočtového deficitu, který dosahuje 8 % HDP, nejvíce v EU, píše agentura Reuters. Volby provázely obavy z rostoucích životních nákladů a sociálních rozdílů, které Rumunsko řadí mezi nejchudší regiony EU. Zásadní tedy bude výsledek druhého kola prezidentských voleb, protože prezident jmenuje premiéra, což by mohlo ovlivnit konečné složení vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová