Vrběticemi to končí, ale bylo zle. Kapitulace Bidena. Bašta mnohé nepotěší

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

10.06.2021 4:41 | Komentář

Kauza Vrbětice, velká prohra české diplomacie, přišla právě v závěru značného napětí mezi Ruskem a USA, konstatoval pro ParlamentníListy.cz někdejší ministr, velvyslanec a signatář Charty 77 Jaroslav Bašta. Teď se vše obrátilo a nyní se Putin a Biden setkají. Už předem zvítězilo Německo, které dostaví Nord Stream 2. V tom musel Biden kapitulovat, říká Bašta. Ze strany Putina nicméně nečeká žádné ústupky stran Ukrajiny ani oslabení spolupráce s Čínou.

Vrběticemi to končí, ale bylo zle. Kapitulace Bidena. Bašta mnohé nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta vidí setkání prezidentů Joe Bidena a Vladimira Putina jako logické, protože obě velmoci mají více agendy společné, než té protichůdné. „Obě strany chtějí, aby nebyla válka a aby nedošlo k proliferaci jaderných zbraní do dalších oblastí, což bude jeden z těchto momentů. Skončilo období hraní si na to, kdo dokáže toho druhého více vyprovokovat. Mám na mysli označení Putina za zabijáka, na které přitakal Joe Biden v rozhlasovém rozhovoru,“ řekl Bašta s tím, že nyní se vzájemná agenda velmocí vrací do normálu.

Ze všech sankcí proti Rusku zbyla kompenzace od Německa

Jako symbolickou označil cestu amerického prezidenta Bidena do Británie, tedy k nejbližšímu spojenci, kterou realizoval nejdříve – a vše nakonec završuje v Ženevě setkáním s prezidentem Ruské federace Vladimírem Putinem: „Podle mého názoru je tohle docela dobře naplánované a symbolicky završené, protože mezitím se odehrála jedna věc, které si u nás nikdo moc nevšímal. Byl tiše akceptován Severní potok dvě (Nord Stream 2, plynovod z Ruska, pozn. red.).“ Právě Nord Stream 2 hrál v poslední době důležitou roli v mezinárodních vztazích. Zájem na něm má hlavně Německo, které na jeho realizaci trvalo. 

„Ze všech sankcí proti Rusku, pokud jsem si dobře všiml, zůstala jediná věc: požadavek amerického prezidenta, aby Německo kompenzovalo Ukrajině ztráty, které z toho pro ni vyplynou, tedy že tok plynu se přesměruje jinam,“ poznamenal bývalý diplomat Bašta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

18:57 Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

Ministr zahraničí Jan Lipavský odcestoval na Ukrajinu. Jde o jeho čtvrtou návštěvu od začátku války …