Deník Kronen Zeitung včera psal o veskrze negativních reakcích na sociálních sítích a v reakci na to se rozhodla zareagovat také Van der Bellenova administrativa. „Prezident na toto téma hovořil se studenty již před několika týdny a vyjádřil znepokojení nad stigmatizací žen s šátkem. Znovu a znovu se tyto ženy stávají terčem nepřátelských narážek. A právě tuto skutečnost prezident v poněkud nadsazené formě kritizoval,“ píše se na facebookovém profilu prezidenta.
Ve svém vystoupení ve veřejnoprávní televizi ORF pak prezident konstatoval, že jeho slova o nošení šátku ze solidarity byla vytržena z kontextu. Na adresu svých kritiků se vyjádřil prezident i ze Slovenska, kde je na státní návštěvě. „Nejsem žádný velký fanoušek zahalování. Ale v Rakousku platí svoboda slova a ta se vztahuje i na svobodu oblékání. Každá žena má právo si rozhodnout, co bude nosit na své hlavě,“ uvedl dle Kronen Zeitung Van der Bellen.
Rakouský deník se ve svém dnešním vydání s neskrývaným posměškem dotazuje, jestli tedy byla vše jen ironie, a v článku cituje nesouhlasné reakce hned několika rakouských politiků. „Prezident svými slovy tentokrát skutečně zamířil hodně mimo branku. Rozhodnutí Evropského soudního dvora z minulého měsíce o možném zákazu nošení šátku na pracovišti považuji za velmi rozumné,“ konstatoval předseda poslaneckého klubu ÖVP Reinhold Lopatka.
Herbert Kickl z rakouských Svobodných rovnou označil prezidentova slova za „cílené podkopávání integrační politiky“. „Prezident republiky vážně narušil veškeré snahy lidí, kteří bojují proti islamizaci země,“ uvedl Kickl. Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache na sociálních sítích zase poznamenal, že prezidentova slova jsou přinejmenším diskutabilní. Robert Lugar ze strany Team Stronach prezidentovi vzkázal, aby příště více přemýšlel, než něco řekne.
Téma zahalování muslimských žen možná probral rakouský prezident se svým slovenským protějškem Kiskou a premiérem Ficem. Zatímco s Andrejem Kiskou patrně našel stran islámu, muslimů či migrační krize společnou řeč, se slovenským premiérem, který se po vzoru maďarského premiéra Viktora Orbána brání přijímání uprchlíků dle Bruselem nařízených kvót, patrně k přílišné shodě v těchto otázkách nedošlo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro