Vyjádřil se k muslimům... A večer si pro něj přišla policie

24.03.2016 13:36 | Zprávy

Britové jsou hrdí na to, že v jejich zemi platí téměř neomezená svoboda projevu. Případ zatčeného Matthewa Doylea však svědčí o tom, že svoboda projevu je zde naopak velmi omezená a nezahrnuje kritiku islámu a muslimů vůbec.

Vyjádřil se k muslimům... A večer si pro něj přišla policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

Šestačtyřicetiletý Doyle, který se pohybuje v oboru PR a dosáhl zde celé řady úspěchů, se na svém twitteru svěřil, že na ulici zastavil muslimskou ženu a vyzval ji k vysvětlení událostí v Bruselu. „Vyzval jsem tu ženu, ať mi k tomu něco řekne. Odpověděla mi, že s tím nemá nic společného. Pěkně lživá odpověď,“ napsal Doyle, jehož tweet sdílelo velké množství lidí, kteří s ním většinou souhlasili a volali po zastavení muslimské migrace a vzdávali hold také republikánskému kandidátovi na amerického prezidenta Donaldu Trumpovi.

Než byl jeho tweet odstraněn, stačily jej sdílet stovky lidí. Jeden z nich pravděpodobně informoval policii a ta Doylea zatkla a obvinila ze šíření nenávisti. Městská policie jeho zatčení následně potvrdila ve svém prohlášení. „Můžeme potvrdit, že jsme zajistili šestačtyřicetiletého muže s bydlištěm v Croydonu. Byl převezen na policejní stanici v jižním Londýně, kde pokračuje další vyšetřování,“ cituje deník Daily Mail, jemuž Doyle poskytl exkluzivní vyjádření. „Já rozhodně nejsem ‚mimo mísu‘, to jsou spíš ti, kteří mě nahlásili na policii,“ uvedl Doyle.

Celý text v angličtině je ZDE.

Daily Mail také vysvětlil, že oné zmíněné muslimské ženě položil otázku a poté se s ní v přátelském duchu rozloučil a pokračoval ve své cestě. „Já přece nejsem žádný potetovaný rváč, který by ji po její odpovědi snad narazil na protější zeď. Nemyslím si ani, že bych se dopustil nějakého stereotypního jednání. Báli byste se mě například v metru, kdybyste jeli vedle mě? Každý obyvatel Londýna musí být vzhledem k hrozbě atentátu nadmíru ostražitý. Mohlo by se to stát i u nás a brzy to tak bohužel bude. Vzpomeňte si na 7. červenec 2005 nebo Lee Rigbyho.“

Přestože většina lidí s jeho tweetem souhlasila, mnozí další jej za něj přímo na Twitteru ostře kritizovali. Zmiňovali mimo jiné norského masového vraha Anderse Breivika, který před téměř pěti lety zavraždil 77 lidí. Poukazovali na jeho případu, že Doyleho obviňování neznámé muslimské ženy je stejné, jako kdyby chtěl někdo za Breivikův čin obviňovat všechny bílé Evropany. „Nemyslím si, že by zrovna tohle šlo srovnávat. V případě Breivika šlo o ojedinělý incident, za kterým stál jeden člověk. My ovšem čelíme hrozbě ze strany početných skupin islamistů, které řídí Islámský stát,“ argumentoval Doyle pro Daily Mail.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…