Stovky děkovných komentářů. Ale také pár takových, které o činnosti facebookové skupiny „Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek“ pochybují.
Jen aby nebyl hrdinou! Spasitel, estébák, hajzl, Nikola Šuhaj..
„Asi mě teď řada z vás bude chtít ukamenovat, ale mám takový divný pocit. Že tato skupina vznikla na přání Babiše. Nějak moc jde organizátorům na ruku. Prostě tomu člověku nevěřím ani dobrý den,“ napsal Tomík S. a pak dodal: „Rád bych se mýlil.“ Iveta V. to vidí trochu jinak: „Myslím, že tato skupina vznikla správně. Spíš mám pocit, že tato situace byla celkově ovlivněna Babišem. Věděl, že se rodiče nas*rou a začnou jednat a věděl, že se jich lidé zastanou... Věděl, že tahle situace vznikne a on nakonec udělá krok zpět a bude pro voliče zase za Hrdinu!“
Lidé se v mnoha z těchto příkladů bojí zejména toho, aby neskočili na špek právě šéfovi ANO. Když skupina tento týden nasdílela jeho vysvětlení k celé situaci, tak se pod tím objevil například ironický komentář: „Nikola Šuhaj opět zakročil... Vsadila bych boty na to, že to byl promyšlený tah, napřed přidat největší mase voličů na úkor jiných a pak po vlně rozhořčenosti honem na přidání najit. Výtečný marketing!“
Premiér se údajně snaží působit jako zachránce, který hasí průšvih svého koaličního partnera ve vládě.
Babišovi marketéři: Uroň slzu
V době, kdy byla skupina ještě otevřená, tam jeden z nejdelších komentářů na toto téma napsala Lucie Dvořáčková. Píše, že osobně Andreji Babišovi nevěří ani slovo. „Vše je to jen promyšlený PR tah před eurovolbami,“ míní.
Shrnout tento úhel pohledu se pokusil Jan F. Reman: „Takže když to shrnu, estébácky zmrd to hodil na Maláčovou a pasoval se do pozice spasitele. Není vyloučeno, že to tak měli se Schillerkou od začátku naplánované, aby Maláčové sebrali jakýkoli kredit. Vy jste jen sehráli poslušně svoji od začátku předvídanou a plánovanou roli. Měl bych prosbu na přítomné: Nebuďte tomu hajzlovi za tohle vděční. ... Nezapomeňte na to, že o tom nechtěl ani slyšet… nenechte se manipulovat.“
I podle Dagmar Smirousové bylo chování politiků předvídatelné: „Tak to se dalo čekat (…) ČSSD má už teď preference pod 5 % a Babišovi marketéři taky určitě poradili, ať uroní slzu a svede to na někoho jiného.“
„Obyčejní lidé“ a křivda vůči mluvčímu?
Nedůvěra k čelnému politikovi se na internetu přenesla i na mluvčího rodičů Martina Štrose, správce skupiny „Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek“, který začal čelit nepříjemným otázkám. Vedle podporujících komentářů například někdo tvrdí, že skupina nic nezmohla a i bez ní by situace byla stejná, nedejbože že je „nástrojem vlády, jak uklidnit situaci“.
Některým dokonce připadá, že poslední příspěvky „jsou jak vystřiženy z dílny Marka Prchala“, který dělá Pí áR panu Babišovi. Za uši zatahal třeba ten, kde píše, že i „obyčejní lidé“ mohou ovlivnit mnoho věcí v naší zemi.
Přidali se další, kteří rodičovského aktivistu vyzvali, aby domněnky vyvrátil. Pro ParlamentníListy.cz to Martin Štros okomentoval takto: „Každý může mít svůj názor. Těžko se se prokazuje, jak by se věci vyvíjely, kdyby žádná skupina nebyla. Myslím, že pomáháme dílčím způsobem vytvářet tlak na politiky. A ještě hůře se dokazuje něco, co neexistuje. Žádné napojení na ANO, ani na jinou stranu, nemáme. To, že premiér mluví s lidmi, považujeme za správnou věc bez ohledu na politickou příslušnost a nějaké případně další aspekty jeho osoby. A že vyjádřil pochopení pro náš problém a zájem ho vyřešit, přece nemůžeme hodnotit negativně…“
„Vůbec mu nevěřím. Každopádně vaše iniciativa je super a moc děkuji za zastání,“ zní jeden ze shovívavějších postojů mezi těmi antibabišovskými. Zastání má Štros i od většiny komentujících.
Na otázku, jak vnímá, že ho někteří považují přímo za „Babišova propagátora“, odpověděl: „Mrzí mě to, protože to není pravda, ale lidé byli už tolikrát podvedeni jinými politiky, že pro to mám pochopení.“ On sám se domnívá, že důvěru v politiky zřejmě lidé neměli nikdy: „To je asi přirozený stav od pradávna…“
Politikaření – ano, či ne?
Organizátoři přitom skupinu od počátku profilují jako apolitickou. Přesto někteří diskutující nabyli opačného dojmu a dávají to najevo. Vycházejí mimo jiné z toho, že mluvčí je zaměstnán na Ministerstvu vnitra. „Pracuji na MV jako naprosto řadový pracovník – běžný úředník. To s mou aktivitou nijak nesouvisí. Každý někde pracuje, ne?“ hájí se Martin Štros.
Jednak z maminek se napřímo zeptala: „Pane Štrosi, mohl byste nám napsat něco o sobě, kdo jste? (…) Například proč tohle děláte a co bylo pro vás hlavním důvodem, že jste založil tuhle skupinu? Jste členem nějaké politické strany? Jaké máte zkušenosti s financemi, ekonomikou a politikou? Plánujete se politicky angažovat?“
Na to jí odpověděl: „Nejsem členem žádné strany, zajímám se o politiku i ekonomiku jako běžný občan, politické angažmá nyní neplánují.“
Rozhovor s Martinem Štrosem jsme přinesli ZDE.
Velké dilema cítí někteří po zveřejnění screenshotů, které mají údajně pocházet ze soukromé komunikace organizační skupiny. Kdosi je z ní vynesl. Martin Štros v nich kolegům píše: „Mě fascinuje hloupost lidí, kteří se přidali do skupinky, která od začátku nese název ‚spravedlivý příspěvek‘ a popis ‚spravedlivější řešení‘, nikde ani slovo o 80 tisících pro každýho... a teď nadávaj.“
Organizátorka Linda údajně napsala, že požadavek rodičů na vyplácení všem dětem do 4 let se může do jednacích papírů zapsat „jako že jsme to projednali“, protože tím se prý situace uklidní. Chápe prý, že lidé chtějí, aby se dostálo původnímu slibu a je třeba je zastupovat tak, jak to očekávají.
(Redakce neměla možnost ověřit, zda jde o reálnou komunikaci nebo podvržený fake.)
„Teda že se nestydíte. Fakt svinstvo,“ zní odsuzující reakce.
Už se perou, už se perou?
Někteří nedůvěřivci se rozhodli nakonec odpojit a jet na vlastní vlně. Ve skupině za sebou ponechávají toto odůvodnění:
„Ustupování z původních požadavků, blokování a mazání příspěvků, manipulativní chování správce, vylučování lidí z této skupiny je důvodem vzniku nové skupiny, která trvá na původním slibu, že hnutí ANO podpoří návrh ministryně za ČSSD Maláčové – tzn. 80 tisíc pro všechny s dítětem mladším 4 let.“ Tyto aktivisty najdete pod názvem Spravedlivý rodičovský příspěvek bez kompromisu (původní plán p. Maláčové). V tuto chvíli má necelé dva tisíce sympatizantů.
Reagují také přímo na nespokojence v diskusním vláknu a nabízejí členství ve své alternativě:
Přestože jde o vážné téma, někteří se baví. Třeba autor tohoto komentáře: „Ty příspěvky jsou lepší než celovečerní film.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš