Vypínání webů ve zcela jiném světle: Napsali o Rakušanově kšeftu a ozvalo se jim vnitro. Právníci hovoří

13.02.2023 18:35 | Komentář

Svoboda slova, svoboda projevu i cenzura jsou pojmy, které se čím dál častěji skloňují v souvislosti s tím, co na nás chystá pětikoaliční vláda pod rouškou boje s dezinformacemi. Co pak bude možné po schválení avizovaného akčního plánu zveřejnit? Jen to, co bude poplatné moci? A jak to bude s vyjádřeními na sociálních sítích? Lze na nich kohokoli dehonestovat, aniž by autor čelil nějakému postihu? „Nikdo z nás si nenechá líbit, že je postihován za to, že říká názor, který není názorem oficiálním,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz jednu z možných situací advokát Jaroslav Ortman.

Vypínání webů ve zcela jiném světle: Napsali o Rakušanově kšeftu a ozvalo se jim vnitro. Právníci hovoří
Foto: pixabay.com
Popisek: Cenzura - ilustrační foto

Svoboda slova začala dostávat pořádně na frak už v covidové éře. Kdo tehdy přišel s názory, které jsou dnes přijímány jako opodstatněné, neměl šanci objevit se v mainstreamu. Místo toho schytal nálepku dezinformátora, stal se terčem posměchu a byl se svými názory vyobcován ze „slušné společnosti“. Pokud se s nimi pochlubil na sociálních sítích, mohl si být jist, že bude vbrzku zablokován. Covidové běsnění skončilo jako mávnutím kouzelného proutku, ale že by si svoboda slova a projevu mohla vydychnout, to se rozhodně nestalo. Začátek války na Ukrajině se stal záminkou pro zablokování některých webů. „Vypnutí vládě nepohodlných webů byl nezákonný zásah na doporučení státu porušující ústavní zákaz cenzury,“ píše ve svém komentáři advokát a učitel práva Zdeněk Koudelka.

Dalším signálem toho, že to s naší svobodou může jít z kopce, bylo zřízení funkce vládního zmocněnce pro média a dezinformace. Stal se jím Michal Klíma a za necelý rok vznikl pod jeho taktovkou Akční plán pro čelení dezinformacím. Jeho úřad připravený dokument odmítl zveřejnit, jako by v něm bylo něco, co příliš ke chlubení není. Přesto se nad jeho textem v souvislosti s některými uniklými informacemi vede debata. Veřejnost ale nutně nabývá dojem, že se budou čím dál více utahovat šrouby svobodě. Co bude možné zveřejnit? Za co budou hrozit postihy? Budou názory konformní k postojům vlády bonifikovány dotacemi pro poslušná média, zatímco nad jinými bude hrozit Damoklův meč zablokování? To jsou otázky, na které z oficiálních míst chybějí odpovědi.

Jedním z důvodů pádu minulého režimu byla cenzura

Ledacos však napovídá zkušenost serveru Kverulant.org. Ten vydal článek s titulkem „Kšeft ministra vnitra Rakušana: Nákup pěti vyprošťovacích aut za 100 milionů pro hmotné rezervy“. V něm popisuje příběh, jak Správa státních hmotných rezerv vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Jeho zjištění však vedení rezortu neslo velmi nelibě, a tak ministerští právníci dali Kverulantovi 8. února 2023 pětidenní lhůtu na odstranění tohoto článku. Tomuto nátlaku se ovšem Kverulant odmítl podvolit a článek nestáhl. Co ho za to čeká? Těžko říct. Na upozornění na průběh soutěží státních zakázek se možná svoboda projevu vztahovat nebude.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Totalita., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 13.02.2023 20:17:55
Lidé v prezidentských volbách si, zvolením vládního kandidáta Pavla, sami zřekli svobody. Svoboda, která je zakotvena v ústavě je dnes jen cár papíru, který nikdo nedodržuje. Za názor budou dnes, stejně jako za bolševika, lidé souzeni. Noví vládci vymysleli dezinformační zákon. Oni mohou šířit dezinformace, pravda občanů však nesmí na veřejnost a lidé budou trestáni. Záštitu nad novým zákonem bude mít ministr vnitra zvaný Berija. A tak jsme po třiceti letech zase tam, za co jsme bojovali. V totalitě

|  9 |  0

Další články z rubriky

Jak za první světové. Habsburk chce řešit „rozdrobení“ Ruska

7:40 Jak za první světové. Habsburk chce řešit „rozdrobení“ Ruska

Hlava habsburského rodu se proti Rusku vymezuje dlouhodobě, jak dokládají její projevy na shromážděn…