Katrin Göringová-Eckardtová měla radost, že německý tým porazil Maďarsko 2:0 a zásadně k tomu přispěli hráči, jejichž předkové nebyli Němci.
„Tento tým je opravdu skvělý. Představte si na chvíli, že by tam byli jen bílí němečtí hráči,“ cituje její tweet list Die Welt.
Právě tento její status vyvolal řadu ostrých reakcí.
„Připadá mi opravdu znepokojivé, když jsou lidé v Německu posuzováni podle barvy pleti. Kolegyně by měla tento text rychle smazat,“ napsal na X zákonodárce z řad liberální FDP Wolfgang Kubicki.
Proto se za něj posléze omluvila. A smazala ho.
„Smazala jsem svůj tweet. Omlouvám se za způsob, jakým jsem to formulovala. Naštvalo mě, že 21 % Němců by si myslelo, že by bylo lepší, kdyby v národním týmu bylo více ‚bílých‘. Jsem na tento tým hrdá a doufám, že dokážeme přesvědčit i těch 21 %,“ napsala na sociální síti X.
Rozčílení nad tím, proč se taková anketa vůbec dělá, vyjádřil před mistrovstvím i trenér německého týmu Julian Nagelsman.
Odborník na extremismus Ahmad Mansour političku z řad Zelených taky nešetřil. „Každý, kdo diskutuje o barvě pleti hráčů v německém národním týmu, praktikuje rasismus, bez ohledu na motivaci, která za tím stojí.“
Německý veřejnoprávní rozhlas WDR před několika týdny uveřejnil průzkum, ve kterém skutečně zaznělo, že by bylo lepší, kdyby v německém národním týmu hrálo více bílých hráčů. Tento názor vyslovil každý pátý respondent.
„Dvě třetiny dotázaných se o složení národního týmu vyjádřily pozitivně: 66 procent si myslí, že je dobře, že v německém týmu nyní hraje mnoho fotbalistů s migrantským původem. Ve stejném průzkumu ale 21 procent dotázaných uvedlo, že by pro ně bylo lepší, kdyby v německé reprezentaci hrálo více hráčů s bílou pletí. Většina respondentů (65 procent) s tímto tvrzením nesouhlasí nebo rozhodně nesouhlasí,“ vyložil veřejnoprávní vysílatel.
Kapitánem německého národního týmu byl pro mistrovství určen Ilkai Gündogan, který se narodil už v Německu tureckým rodičům. Před mistrovstvím napsal fanouškům dopis, ve kterém hovořil o významu hodnot diverzity a pestrosti pro německé národní mužstvo.
To si v posledních letech zakládá na diverzitě ve všech směrech. Debata se vedla například o dresech pro domácí mistrovství. Jako druhá sada totiž byly vybrány dresy v růžových odstínech, které měly deklarovat podporu LGBT komunity.
Během mistrovství světa v Kataru v roce 2022 na sebe německý národní tým více než sportovními výkony poutal pozornost politickými gesty, kterými chtěl upozornit na nedostatečnou ochranu práv menšin v pořadatelské zemi. V duhovém skandálu byla angažována i ministryně vnitra z SPD Nancy Faeserová.
Ozývají se hlasy, že tato politizace německého sportu začala po volbách 2021. Tehdy komunikační agentura BrinkertLück, která předtím dělala vítěznou volební kampaň pro sociální demokracii, dostala zakázku na PR zastupování německého fotbalového svazu. Od té doby se progesivní agenda, kterou se agentura prezentuje, objevovala v německém fotbale čím dál častěji.
Předseda fotbalového svazu Bernd Neuendorf je sám členem německé sociální demokracie, ale v Německu je členství ve stranách mnohem masovější záležitostí, než u nás. Tvrdí, že ve fotbale politický dres odkládá.
„Svaz má být nadstranický. Ale to neznamená, že bude apolitický,“ vysvětlil kouzelně Kevin Kühnert, stranický expert SPD pro sport.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák