Petr Žantovský si v debatě do pravidelného pořadu Vladimíra Franty položil otázku, zda budou dříve uklízečky učit, nebo učitelé uklízet. Debata o penězích do školství a o tom, zda vláda dokáže plnit své sliby, totiž podle něj otevírá řadu obecnějších otázek.
Třeba, zda jsme připraveni na stále chaotičtější svět. Zda dokážeme být imunní vůči všem nebezpečím, která do nás „šijí“.
Jak na to zareaguje mladá generace, až dosud korumpovaná ne-li blahobytem, pak jistě hmotným dostatkem, různými těmi Erasmy, lacinými výlety na hranice všedních dnů, mama-hotely, pohodlným životem, v němž se nemusí o ničem vážném rozhodovat?
Žantovský v debatě s Vladimírem Frantou vyjádřil svůj dojem, že pro tuto generaci začal svět až datem jejich narození. Ale klidně se mohou dožít světa zcela jiného, méně sofistikovaného, než ve kterém vyrůstali. „Beze špetky konspirace se jí může snadno stát, že se dožije totálního blackoutu a skončí zpátky na stromech,“ říká o dnešní mládeži.
Zásadně k tomu může přispět i válečnické pokušení, s nímž si u nás pohrává stále více politiků. Lidé jako ministryně obrany Černochová, která dle Žantovského slov vytahuje z kabelky tanky a vystrkuje ňadra v tričku se stíhačkou F-35, podle něj skutečně mohou tento svět zničit. A je zcela jedno, zda se tak stane z důvodu furiantství, hlouposti nebo korupce.
V každém případě podle mediálního odborníka chce hodně hroší kůži namlouvat školám, že se nenajde pár milionů na jejich kuchačky, zatímco se desítky miliard lifrují do války, ve které vůbec nefigurujeme.
A ledacos to ukazuje o prioritách současné reprezentace.
V již dvacátém díle cyklu O lecčems a mnohém se Žantovský zamyslel třeba také nad traktory v ulicích a náladami mezi zemědělci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo