Vyvážení demokracie na amerických tancích, sankce proti Putinovi. To svědčí o neznalosti. Bývalý šéf české diplomacie Kavan i o výhrůžných mailech kvůli uprchlíkům

03.06.2016 4:41 | Zprávy

Sankce mohou zhoršit ekonomickou situaci Ruské federace, navíc když se kombinují s pádem ceny ropy. Podle exministra zahraničí Jana Kavana však nemohou přesvědčit Putina a spol., aby změnili svůj postoj, natož aby vrátili Krym. Bývalý šéf české diplomacie na debatě o Evropě mezi USA a Ruskem také přiznal, že dostal výhrůžné maily za postoj k uprchlické krizi. Netají se totiž názorem, že Česká republika je za ni, ne sice obrovsky, ale přece jen do jisté míry spoluzodpovědná.

Vyvážení demokracie na amerických tancích, sankce proti Putinovi. To svědčí o neznalosti. Bývalý šéf české diplomacie Kavan i o výhrůžných mailech kvůli uprchlíkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Kavan

Do debaty o vývoji mezinárodních vztahů mezi supervelmocemi po studené válce a pozici Evropy mezi nimi, kterou pod názvem „Evropa mezi USA a Ruskem“ uspořádaly společně Nadace Železná opona, Evropské hnutí v ČR a Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR, přispěl bývalý ministr zahraničních věcí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. „Vždy mi zvýší adrenalin v krvi, když slyším mýtus o tom, že západní – především tedy americký – vojenský tlak porazil komunismus. To jsem slyšel hned krátce po návratu z emigrace do Prahy, kdy po zvolení do Federálního shromáždění kolegové poslanci opakovali nadšeně, že paní Thatcherová s přítelem Reaganem uzbrojili Sovětský svaz, přivodili jeho kolaps a stali se tím vítězi ve studené válce, a tak bychom jim měli být vděčni za to, že porazili komunismus. S tím jsem nikdy nesouhlasil,“ upozornil Jan Kavan.

Když v roce 1990 vkročila britská premiérka Margaret Thatcherová do jednacího sálu tehdejšího Federálního shromáždění, přivítali ji českoslovenští poslanci potleskem vestoje. Jedinou výjimkou byl právě Jan Kavan, který pak byl kritizován, že byl asi tak unaven, že nebyl schopen vstát. „Já jsem totiž postoje Železné lady považoval za výsměch. Pamatuji si ji nejvíc z března 1985, kdy jsem do jejího kabinetu na prosbu Jaroslava Šabaty přinesl text Pražské výzvy, která se mi nesmírně zamlouvala jako jeden z nejlepších dokumentů hledících do budoucnosti. Byl jsem přijat velmi vlídně, ale po seznámení s textem Pražské výzvy nastalo výrazně chladnější ovzduší. Bylo mi vysvětleno, že lidi, kteří bojují proti komunismu, je třeba podporovat, ale bylo by velmi nedobré pro budoucnost Evropy, kdyby zvítězili, protože by to destabilizovalo Evropu,“ zavzpomínal exministr zahraničí.

Úplná jednota uvnitř NATO nepanovala ke Kosovu ani k invazi do Iráku

Vedlo by to ke zvýšení napětí mezi USA a západní Evropou na straně jedné a Sovětským svazem na straně druhé. „To je přesně to, co mi bylo vysvětleno, že si paní Thatcherová nepřeje, protože by to narušilo ten status quo, který jim vyhovoval. Říkala, že tady máme mír, máme stabilitu, vzájemně výhodné obchodní vztahy, tak proč to narušovat, destabilizovat a vytvářet nebezpečné zdroje napětí. Sjednocení Německa paní Thatcherová vnímala jako největší nebezpečí. Říkala, že pokud si Velká Británie něco nepřeje, tak je to vytvoření sjednoceného Německa, které by ohrozilo mír a bezpečnost v celé Evropě a také postavení jak Francie, tak Velké Británie,“ připomněl Jan Kavan postoje britské premiérky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…