Vyzkoumal, co neměl. A z života měl peklo. S rasismem je to v USA jinak

17.02.2024 22:20 | Monitoring

„Šel jsem do obchodu s potravinami pro plenky s ozbrojenou stráží. Bylo to šílené. Bylo to opravdu, opravdu šílené,“ řekl profesor Roland Fryer z Harvardu, který publikoval studii, z níž vyšlo, že policejní zásahy nejsou rasistické. „Jsi plný sra*ek,“ přišel mu vzkaz čtyři minuty po zveřejnění studie. Po publikování se podle profesora „rozpoutalo peklo“.

Vyzkoumal, co neměl. A z života měl peklo. S rasismem je to v USA jinak
Foto: thinkstock.com
Popisek: Kriminalita, ilustrační foto

Roland Fryer je americký ekonom a profesor na Harvardské univerzitě. Po těžkém dětství, kdy žil s násilnickým otcem alkoholikem, získal Fryer atletické stipendium na Universitě v Texasu. Tam se ale rozhodl studoval ekonomiku. Absolvoval s vyznamenáním a získal titul Ph.D. v oboru ekonomie na Pennsylvanské univerzitě v roce 2002. Vstoupil na fakultu Harvardské univerzity a rychle stoupal na akademické půdě. V roce 2007, ve věku pouhých 30 let, se stal druhým nejmladším profesorem a nejmladším Afroameričanem s profesorským titulem, který kdy získal funkční období na Harvardu. Získal řadu ocenění, včetně MacArthur Fellowship v roce 2011 a John Bates Clark Medal v roce 2015.

V roce 2019 publikoval studii, v níž tvrdil, že u černých a hispánských Američanů není větší pravděpodobnost, že budou zastřeleni v interakci s policií než bílí Američané. Ze studie vyšlo najevo, že údaje neukazují „žádné rasové rozdíly ve střelbě policie“.

Čtyři minuty po publikování studie už jej anonymní kritik obohatil o své duševní vypětí: „Jsi plný sra*ek,“ dočetl se profesor. Fryer v rozhovoru pro Fox News řekl, že lidé rychle „ztratili rozum“ a někteří z jeho kolegů odmítli uvěřit výsledkům a žádali ho, aby data nepublikoval. „Tohle nezveřejňujte. Zničíte si kariéru,“ slyšel od svých kolegů.

Fryer přiznává, že sám očekával naprosto odlišné výsledky, které potvrdí rasismus policie. Když mu ovšem ze studie vyšlo, že žádný rasismus není u policie běžný, najal si dalších osm asistentů a studii provedli znovu. Ovšem výsledky byly stejné. Policie není předsudečně rasistická. Výsledky vyvozoval ze sběru tísňových volání na linku 911.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: šch

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Pořád se přetřásá jen pomoc Ukrajině

Co ale stejně intenzivně řešit to, aby válka skončila? Nemyslíte, že to by byla pro Ukrajinu ta největší pomoc? A řeší to někdo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chodíte do supermarketů? V těchto se nejvíce „podvádělo“. U regálů i na pokladně

22:40 Chodíte do supermarketů? V těchto se nejvíce „podvádělo“. U regálů i na pokladně

Falešné slevy cílící na zákazníky v obchodech i nadále pokračují. Česká obchodní inspekce (ČOI) za p…