V Rusku jsou prý horliví patrioti stále nedočkaví po vítězství, ale prezident Putin zachovává chladnou hlavu.
Navzdory zájmu nadšenců o boje u Doněcku či Debalceva se podle něj o válce rozhodne v pracovnách v Moskvě, Bruselu a Berlíně. Vojenské akce jsou pouhou podmnožinou politického sporu a jejich eskalace projevem neschopnosti najít řešení.
„Jejím účelem je vytvořit nové podmínky, ve kterých je kompromis možný, nebo ukázat, že není žádného potřeba, neboť jedna strana konfliktu zmizela. Když je čas kompromisu, když boje skončí a jednotky se vrátí do kasáren a generálové začnou psát své paměti a připravovat se na další válku, pak je výsledek konfrontace určován politiky a diplomaty u jednacího stolu,“ upozorňuje analytik v textu, který v češtině přinesl server Protiproud.cz.
Klíčovými stranami sporu jsou podle něj Moskva a Washington. Mohla jí být i Evropská unie, kdyby se ale prý vloni zcela nepodřídila USA. „V důsledku toho stojí Evropa na pokraji děsivého vnitřního otřesu. V nadcházejících letech je dosti pravděpodobné, že ji stihne stejný osud jako Ukrajinu, jen s větším povykem, větším krveprolitím a menší šancí, že se věci zklidní rychle – jinými slovy, že se někdo objeví a dá věci do pořádku,“ píše Iščenko. Je prý otázkou, zda EU zůstane nástrojem USA nebo se posune blíže Rusku. V prvním případě je prý její kolaps téměř nevyhnutelný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav