Z USA zní: Rusko? Pche, proti NATO by nemělo žádnou šanci. Pojďme do něj!

17.08.2016 11:52 | Zprávy

Podle amerického bezpečnostního analytika Dana Goureho NATO čelí velmi reálné možnosti vojenského konfliktu s Ruskem, které by však podle jeho názoru nemělo sebemenší šanci na úspěch. NATO by mělo podle jeho názoru čelit ruské agresi a propagandě mnohem aktivněji.

Z USA zní: Rusko? Pche, proti NATO by nemělo žádnou šanci. Pojďme do něj!
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

„Neexistuje žádný způsob, jak by mohla Moskva zvítězit v přímé vojenské konfrontaci či uspět ve zdlouhavé studené válce. Severoatlantická aliance má dvacetkrát vyšší hrubý domácí produkt a čtyřnásobek vojenské síly. Jediným esem v rukávu tak jsou pro Rusy jaderné zbraně. Kreml se spoléhá na to, že budou jaderné zbraně sloužit v případě schylujícího se konfliktu jako odstrašující aspekt a NATO raději přijme malou porážku, než by riskoval jadernou válku,“ konstatuje Goure.

Západ by měl podle Goureho působit proti Rusku v politické i vojenské oblasti. „V oblasti politické sféry to bude možná ještě složitější. Západ totiž musí přijmout skutečnost, že z pohledu ruského prezidenta Putina představuje existenční hrozbu pro jeho režim a celou zemi. To také znamená, že Západ musí reagovat na snahy Kremlu používat nekonvenční způsoby boje s cílem destabilizovat NATO a Evropskou unii,“ je přesvědčen Goure.

Celý text z internetového serveru National Interest je ZDE.

V prvé řadě by se mělo NATO podle Goureho mnohem více angažovat ve prospěch zvýšení obranyschopnosti svých členských států. „Mnohem větší úsilí je také třeba vyvinout v oblasti posílení soudržnosti mezi sáty NATO a Evropské unie, které zůstávají politicky i organizačně příliš nestálé. Příkladem toho, jak špatně to může dopadnout, je bezesporu Ukrajina. Za třetí musí Západ mnohem intenzivněji využívat v boji proti Moskvě strategií, které využívají samotní Rusové.“

„NATO by mělo jasně ukázat své odhodlání zajistit vedle fyzické bezpečnosti také úplnou nezávislost a plnou suverenitu všech svých členů, kteří čelí hrozbám ze strany Ruska. Severoatlantická aliance musí jednoznačně odmítnout tu část zahraniční politiky Ruska, ve které se pokrytecky hovoří o pomoci etnickým Rusům žijícím za hranicemi země. Podobné akce, jakou byla například ‚pomoc‘ Rusům žijícím na Krymu, by měly být považovány za porušení článku IV.“

„Prakticky všechna politická opatření, která musí být přijata proti ruskému úsilí destabilizovat Evropu, jsou ve své podstatě obranné. Téměř žádná pozornost však není věnována potenciálu, který představuje zahájení informační kampaně proti Moskvě a Kremlu. V loňském roce schválil sněmovní výbor pro ozbrojené síly zvýšení rozpočtu Velitelství pro speciální operace (SOCOM) o 30 milionů dolarů, které by měly být využity proti globální propagandě šířené Ruskem a proti teroristickým skupinám al-Káida a ISIS. To je však stále málo. Peníze se navíc nedostanou k subjektům, které se věnují potírání nepřátelské informační propagandy.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kreml zaplatí. Lipavský v ráži po raketách na Kyjev

18:23 Kreml zaplatí. Lipavský v ráži po raketách na Kyjev

Páteční raketový útok na hlavní ukrajinské město Kyjev poničil i České centrum. Podle ministra zahra…