„Chceme vysvětlit vlastně všechny další kroky, které budou následovat ze strany Komise vůči dotacím pro Agrofert, a scénáře, které můžou následovat v následujících týdnech. A zároveň chceme taky zveřejnit informaci, že v pondělí podáme podnět na dalšího politika pro jeho střet zájmů,“ řekl před několika dny ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Ten se svého času mimo jiné ucházel o post ministra vnitra. Neúspěšně.
Naše redakce, jak jsme už uvedli, získala podklady z Bruselu, které ovšem nejsou mířeny na společnost Agrofert nebo premiéra Babiše, ale právě na zmíněnou Transparency International. Důvod?
„Dobrý den, posílám Vám do Prahy podklady, aby i čeští občané věděli, jaké peníze mohou téct do takzvané neziskovky. Ono totiž bude z tabulky, kterou přikládám, vidět, že platí heslo – koho chleba jíš, toho píseň zpívej,“ řekl náš zdroj, jehož identitu jsme se rozhodli po vzájemné domluvě tajit.
ParlamentníListy.cz již v pondělí ráno oslovily všechny subjekty na území České republiky s dotazy, proč vlastně peníze do TI poslaly. Zajímalo nás i to, kdo o převodu finančních prostředků rozhodl. Stranou našeho zájmu nezůstávají ani jednotlivé resorty, Úřad vlády či soukromé společnosti, jako je například SKANSKA.
A nyní konkrétně.
Z přesných podkladů, které máme v dispozici, vyplývá, že Transparency International v posledních letech na darech a příspěvcích získala astronomických 80 milionů korun. Na tuto sumu se složilo zřejmě několik desítek firem, subjektů či státních institucí. Například České dráhy přispěly na provoz TI 1 302 300 korunami, poměrně zajímavá je rovněž částka, o jakou se zasloužil Sociologický ústav AV ČR. Ten poslal 435 622 korun. Dalším zajímavým zjištěním je, že několika stovkami tisíc přispěl TI v minulosti Český svaz ledního hokeje. Důvody? Zatím nejasné, naše redakce čeká na odpovědi zástupců shora uvedených subjektů.
Část finančních zdrojů
Jestliže jsme se nyní bavili v řádech stovek tisíc korun, přejděme na miliony. I na ty se totiž Transparency International v letech 2009–2017 mohla těšit. Ministerstvo vnitra zaslalo 14 812 458 korun a resort zahraničních věcí dalších 14 273 573 korun. I zde čekáme na odpověď, proč český stát přispívá (nebo přispíval) gigantickými sumami v době, kdy politici hovoří o nutnosti zvyšovat platy členů bezpečnostních sborů či učitelů. Ale ani tím nekončíme. Hodně zajímavé položky v rozpočtu totiž tvoří i instituce, jež nemají ústředí na území našeho státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový