Na úvod Ondřej Tůma uvádí, že už letmý pohled na statistiky stačí, abychom si uvědomili, že demografický vývoj v Čechách spěje k průšvihu. Na jednu ženu připadá 1,5 dítěte, což je sice zlepšení od dob, kdy tento průměr dosahoval 1,13, ale stále se neblíží průměru 2,1; ten je totiž nutný k udržení populace. Jinými slovy, důchody nebude mít kdo platit. Zvláště za dvacet let, až se do důchodu budou chystat „Husákovy děti“. A dodává, že podle ministryně Maláčové se žádná reforma s velkým R nechystá.
Téma Tůma rozhodil mezi české ekonomy a politiky. Jedním z těch, kdo se vyjádřil, byl Vladimír Pikora. Ten konstatuje, že demografický vývoj je nepříznivý, a také varuje před tím, až „Husákovy děti“ půjdou do důchodu. „V tu chvíli budeme mít moc důchodců a málo pracujících. Dá se tedy říct, že máme minimálně 15 let čas. Na první pohled se to může zdát hodně, ale když si uvědomím, že se o nutnosti důchodové reformy mluví dvacet let…“ říká Pikora.
Tvrdí, že mezi státní podporou a porodností je jistá vazba, ale prý netrvá dlouho a vede jen k tomu, že se generace urychlí. „Stát bych do porodnosti netahal. Podle mě nejvíc pomůže, pokud je systém jasně daný, často se nemění a lidé se v něm vyznají,“ míní Vladimír Pikora. Podle něj stát pomůže hlavně tím, že nebude rodičům házet klacky pod nohy a že instituce jako školky, jesle či kroužky ve školách budou opravdu fungovat. Na závěr je dobré dodat, že Vladimír Pikora má s manželkou Markétou Šichtařovou 5 dětí.
Další ekonom, Lukáš Kovanda, to bere více zeširoka. Podle něj evropský sociální stát stvořil rozsáhlou přerozdělovací mašinerii. „Od Bismarcka přes komunisty až po Špidlu s Maláčovou neustále slibuje nové a nové ‚jistoty‘. Samozřejmě za cizí peníze, případně na dluh,“ říká Kovanda a dodává, že tento model fungoval, dokud nezačaly dluhy států bobtnat. Brojí proti centrálním bankám, které srazily úrokové sazby na nulu a tak udržují v chodu neproduktivní firmy. „Zaopatřovací stát přitom stále bere lidem motivaci k plození dětí. A Špidlové a Maláčové hlásají, že řešením je ještě víc dluhu, ještě vyšší sociální dávky. Ne, není,“ odpovídá sociálním demokratům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas