Jak píše autor článku Tobias Jones, soud v Janově již zahájil vyšetřování s obviněním neznámého pachatele ze zabití. „Mnoho Italů viní z tragédie, která způsobila smrt 39 lidí, struktury organizovaného zločinu. Ačkoli neexistují žádné konkrétní důkazy o zapojení mafie, v letech 1948 až 1992 v zemi existovala tajná dohoda mezi křesťanskými demokraty a mafií. V této dohodě byly zahrnuty i veřejné zakázky. A právě v tomto období vznikl i most v Janově.“
„Důsledky těchto dohod jsou často viditelné až za desítky let. Jako je tomu v případě mostu v Janově a dalších mostů. V posledních pěti letech se zřítilo hned devět mostů. Zkorumpované veřejné zakázky přitom patří k hlavním příjmům italské mafie. Zahrnovat mohou širokou škálu aktivit. Od čištění ulic, vyvážení odpadů až po velké stavební zakázky za mnoho desítek milionů eur,“ konstatuje Jones.
Celý text v angličtině je ZDE.
Jones tvrdí, že na přelomu padesátých a šedesátých let byla například v Palermu třetina stavebních povolení vydána třem šéfům zdejší mafie. „Důležitou roli ve stavebním průmyslu však hraje mafie po celé zemi. Problémy jsou tak viditelné, že ještě v roce 2001 tehdejší ministr pro infrastrukturu Pietro Lunardi prohlásil, že mafie byla, je a bude v této oblasti vždy přítomná a je třeba se s touto skutečností naučit žít.“
Mafii podle zjištění Jonese nahrává fakt, že rozpočty pro výstavbu mostů, budov či silnic jsou tak nadsazené, že skýtají přímo ideální příležitost pro korupci. „Organizace, které monitorují činnost mafie, tvrdí, že stání úředníci pověření dohledem nad konkrétní státní zakázkou jsou často terčem výhrůžek či otevřeného násilí. V důsledku toho potom bezpečnostní opatření a kontroly neodpovídají realitě.“
Za budoucími problémy podle Jonese často stojí špatný cement. Mafie zajistí pro stavbu místo kvalitního vápence jen písek a ušetří si tím náklady. „O to nebezpečnější jsou potom důsledky takového podvodu. Před devíti lety policie vyšetřovala asi dvacet případů, kdy byl do staveb použit špatný cement. Seznam budov, které se kvůli tomu zhroutily, je poměrně dlouhý a týká se nemocnic, škol i dalších státních nemovitostí.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro